• Sushi-kokken Roger Joya kommer rett fra landets fremste sushisted, Alex Sushi i Oslo, til Pedersgata i Stavanger.

    FOTO: Njål Gaute Solland

Rå kokk til rått sted

For 15 år siden ble Njål Gaute Solland skremt etter en dårlig sushiopplevelse. Derfor hanket inn en topp sushikokk til sitt nye sted.

– Nei, det er ikke så veldig lett å få ta tak i sushi i Stavanger i dag.

Njål Gaute Solland mener det er god plass til et nytt sushisted i Stavanger. Derfor har han sammen med Arild Bringeland og sushikokk Roger Joya investert et millionbeløp i take away-baren Sabi Sushi i Pedersgata, som åpner 1. april neste år.

Fra før av finnes blant annet Far East Take Away og nyåpnede Sushi Mat og Kiosk i gata.

Bare sushi

Solland understreker at Sabi Sushi skal være et rent sushisted, til forskjell fra de fleste andre steder i byen, som serverer sushi i tillegg til kinamat.

– Det er stor forskjell på god og dårlig sushi, påpeker han.

– Finnes det ikke god sushi i Stavanger?

– Jeg synes ikke det, men så er jeg da også pasjonert sushielsker.

Sushien på Sabi skal koste litt mer enn på andre take away-steder, men så har de også hyret inn flere kokker fra selveste Alex Sushi i Oslo – restauranten som i 2005 ble kåret til ett av de beste sushistedene utenfor Japan.

– Derfor er vi sikre på at kvaliteten 100 prosent.

Njål Gaute Solland

FOTO: Njål Gaute Solland

Erfaren

Filippineren Roger Joya har jobbet på Alex Sushi i fem år og har kuttet opp «noen tusen sushibiter» i sin tid. Solland påpeker at det ikke er bare-bare å tilberede sushi. Hygiene er særlig viktig.

– Flere restauranter som serverer sushi tilbereder fisken samme sted som de tilbereder kylling og annet kjøtt. Det er fy. Når ekte sushikokker kutter i fisk så rengjør de kniven etter hvert eneste kutt, samt bytter kniv etter å ha kuttet gjennom det ytre laget til det indre laget på fisken. Slik unngår de å dra med seg bakterier fra det ytre laget til det indre laget, forklarer han.

Mattilsynets regionkontor for Oslo, Akershus og Østfold har tidligere i måneden foreslått å holde et spesielt godt øye med dem som serverer sushi neste år. I tillegg har den japanske sushiforeningen uttrykt bekymring over tilstanden i europeisk sushi for tiden. Foreningen sender folk til Europa for å passe på og lære opp.

– De har sett det vi har sett: Parallelt med at sushitrenden brer om seg på verdensmarkedet, er det stadig flere som kutter fisk og koker noe ris og kaller det sushi, sier Solland, som ønsker den økte kontrollen velkommen.

Positiv til økt kontroll

– Det synes vi er positivt. Dess flere gode sushiplasser det er, dess bedre er det for alle som liker sushi. Det verste er dårlige konkurrenter som skremmer folk vekk fra sushi. Det skjedde med meg. Etter en dårlig opplevelse i Singapore for 15 år siden, tok det tre år før jeg våget å spise sushi igjen, sier han.

– Hva er bakgrunnen for navnet?

– Det japanske ordet «Sabi» betyr en blanding av enkelthet og det å gå til kjernen, Den største kunsten er å gjøre det enkelt, å ta bort det som er nødvendig, men ikke mer, sier Solland, som også benytter anledningen til å reklamere for restaurantens Facebook-side.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Stavanger/Sola/Randaberg

MC i sommersol

Årets Hog Run, det 20. i rekken, ble arrangert i dag. I overkant av 150 sykler møtte opp til årets tur.

Cruisekrise uten lostjenesten

Når streiken trappes opp på onsdag, vil cruisetrafikken også til Stavanger stanse opp. Bare den første uken skal det komme 11 cruiseskip med 21.492 passasjerer til byen.

Badegjester i søppelhav

Søppel fløt på friområdet på Vaulen lørdag morgen. Lørdag kveld var Aftenbladet på Vaulen, da var det ingenting som vitnet om festligheter.

Samlet inn 14. 907 50 øringer til kreftsaken.

Vekten av dunken var hele 80 kilo!

Over 50 passasjerer ble stående igjen på kaien

Kolumbus innførte nye bestillingsrutiner på Ryfylkebåtene.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest