• Sprinkleranlegget forhindret katastrofen

    Teaterhallen i Rogaland Teater har fått omfattende vannskader etter at et sceneteppe brøt ut i full flamme i natt. Brannårsaken er ikke enda bekreftet , men mistanken er rettet mot en lyskaster som skal ha stått for nær teppet. Teatersjefen takker sprinkleranlegget for at det ikke gikk verre.

Sjeleglad at Teaterhallen ble berget

Teatersjef Arne Nøst lover at alle som har billetter til «Stolt som en Hana» skal få se forestillingen, men er usikker på om det blir i Teaterhallen etter branntilløpet natt til tirsdag.

Teatersjefen dro rett ned på jobben da han fikk melding om brannen i Teaterhallen tirsdag morgen.



- Det var ikke verdens hyggeligste beskjed å få, i verste fall kunne hele Teaterhallen blitt flammenes rov, sier Nøst til Aftenbladet.no.



- Brannen viser hvor viktig det er at bevaringsverdige hus som dette har et godt sprinkleranlegg. Det har vi ikke i den gamle hovedbygningen, men søknaden ligger inne. Vi får håpe at brannen setter fortgang i svaret, og at det blir positivt, legger han til.

Ram lukt

Han har selv ikke vært inne i hallen og vurdert skadene, for den er foreløpig avstengt av hensyn til politiets etterforskning.

Men ram røykluft som siver ut av bakdøren i den gamle Turnhallen forteller sitt om hva som har skjedd. Rogaland Teater tok i bruk den erverdige bygningen i nyoppusset stand for et par år siden da den ble omdøpt til Teaterhallen.

Lyskaster får skylden

Bakteppet på scenen har klare spor etter brannen. Det var her den startet, og på gulvet ligger lyskasteren som mistanken går mot. Om det er den som forårsaket brannen og hvorfor den ligger rett ved teppekulissene, kan kanskje politiets etterforskning gi svaret på tirsdag.

- Det er store vannskader i bygningen. Vannet fra sprinkleranlegget trengte helt ned i kjelleren, opplyser Nøst.

Sprinkleranlegget må slås av fysisk, og innen brannvesenet rakk å gjøre det stod vannet fem centimeter over gulvet i gangene i den ene delen av bygningen.

- Vi må nå forholde oss til forsikringsselskapet om bygningen trenger å tørkes mellom bjelkelagene. Men vi regner med å komme i gang igjen ganske snart, sier Øystein Næss, HMS- og driftssjef ved teateret.

Forestilling som planlagt

For tiden spilles «Stolt som en Hana» i Teaterhallen, men neste forestilling er ikke før torsdag.

Teatersjef Arne Nøst gjør det klart at Espen Hanas forestilling skal gå som planlagt, uansett om Teaterhallen blir gjenåpnet eller ikke.

- Om nødvendig må vi finne et annet sted i byen hvor den kan spilles, sier Nøst.



Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Stavanger

- Solum Larsen skjenket 17-åringen

Helge Solum Larsen ga spritholdige drinker til den 17 år gamle jenta som har anmeldt ham for voldtekt.

Tre sikre vann i Stavanger

Isen på Vannassen, Hindalsdammen og Bergåstjern i Stavanger er åpnet for trygg ferdsel. Isen er nemlig de nødvendige 13 centimeter tykk. Resten av vannene er fortsatt usikre, og kommunen måler hver dag.

Vanskelig kabal for Venstre

Det blir ingen lett oppgave for Venstre å fylle vervene til Helge Solum Larsen i Stavanger-politikken.

Stor støtte til Venstre

Støtteerklæringene har strømmet inn til Venstre etter voldtektsanmeldelsen.

Unge Venstre: - Bekymrede foreldre bør ta kontakt

Rogaland Unge Venstre-leder Simon Furnes sier han forstår hvis foreldre blir urolige for å sende ungdommene på Venstre-arrangement.

Relaterte bilder

FOTO: Jonas Haarr Friestad

Tydelige spor etter brannen i bakteppet på scenen. FOTO: Jonas Haarr Friestad

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet