• To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Brann i sentrum

    Det brenner i fem trehus i Stavanger sentrum.

    VIDEO: Foto: Anders Minge

  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    - Trodde ikke det skulle skje meg

    Natt til onsdag ble dramatisk for beboerne. Omtrent klokken 12 fikk de se nærmere på skadene brannen hadde gjort.

    VIDEO: Foto. Hilde Gullhaug Hennes | Reporter: Jørund Kopren

  • FOTO: Knut S. Vindfallet

Slik ser huset til Hodne ut

- Det kunne gått verre, sier Tor Roar Hodne, som onsdag var tilbake på branntomten.

Like før klokken 12.00 onsdag ble boenhetene til dem som er rammet av brannen i Stavanger sentrum, frigitt.

– Boenhetene i kvartalet er nå frigitt, og folk kan nå få tilgang til leiligehtene sine. Det opplyser politiførstebetjent Trond Bjelland ved Stavanger politistasjon sin vold, sedelighet og brannavdeling.

Innsatsleder Stein Torjussen delte ut kaffe til de bekymrede beboerne og huseierne som møtte opp for å få oversikt over situasjonen.

LES OGSÅ: Minst fire hus skadet i storbrannen

- Vi slipper folk inn nå fordi brannteknikerne er ferdig med undersøkelsene sine, sier Torjussen til Aftenbladet.

- Det kunne vært verre

- Men folk må vise aktsomhet og tre forsiktig når de går inn i huset sitt, tilføyer han.

Tor Roar Hodne var én av de som fikk lov å komme gjennom politisperringen.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

FOTO: Knut S. Vindfallet

Han eier huset i Brødregata 2, men bor der ikke selv. Huset var under oppussing og stod heldigvis delvis tomt da brannen startet i kvartalet tirsdag kveld ved 21.30-tiden.

- Det kunne vært verre. Liv har ikke gått tapt, og de materielle skadene tar forsikringen seg av, sier han.

Det brant i Brødregata 2, Asylgata 11, Smedgata 12, Smedgata 10 og et lite hus inne i kvartalet.

Brannvesenet fikk kontroll over brannen ved 23-tiden tirsdag.

Politiet slapp inn

Politiets krimteknikere har ikke tidligere fått kommet inn på området på grunn av varmen, men rundt klokken 11.30 onsdag har tre av politiets krimteknikere fått adgang til der en antar at brannen startet.

– Men nå startet vi arbeidet med å etterforske brannårsaken inne på området der vi mener brannen startet, sier politiførstebetjent Trond Bjelland.

LES OGSÅ: – Større mengder gass brant

– Vi har i tillegg til krimteknikerne satt av seks etterforskere på denne saken. Vi holder nå på med vitneavhør på politistasjonen, fortsetter politiførstebetjenten.

Vil ikke spekulere

Bjelland vil ikke spekulere i brannårsak.

Brigadesjef for beredskap ved brannvesenet Sør-Rogaland, Åge Ramsfjell, forteller at husene stort sett har fått store utvendige skader.

LES OGSÅ: – Husene må tas vare på

– Dette kvartalet ligger som en firkant rundt en felles terrasse. Husene som vender inn mot terrassen, er sterkt brannskadd. I tillegg er tak og loft skadet. For øvrig dreier det seg i hovedsak om utvendige skader, sier Ramsfjell.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Stavanger/Sola/Randaberg

Åndens makt

Pinse opptar ikke pinsepastor Håkon Vestersjø noe særlig. Men Den hellige ånd er en helt annen sak.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest