-
FOTO: Tor Inge Jøssang
Massepermitteringer ved stålverket på Jørpeland
Blytung tid for stålverket på Jørpeland - nå blir det massepermitteringer.
AV:
tor
inge
jøssang
ove
heimsvik
- Slik det ser ut nå, blir det omfattende permitteringer fra og med uke 18, sier Jan Øyvind Jørgensen, administrerende direktør i Scana Steel Stavanger.
Han har rundt 210 ansatte ved stålverket, som med det er en hjørnesteinsbedrift for Strand kommunes rundt 11.000 innbyggere.
- Alle blir berørt
Jørgensen sier ledelsen ikke ferdig med å vurdere hvordan permitteringskabalen skal legges - om det meste av arbeidsstokken skal permitteres 50 prosent, eller om noen skal permitteres 100 prosent.
Men ifølge opplysninger vi har fått, blir 10 ansatte permittert fra 1. april. Etter påske blir ytterligere 98 ansatte i smelteverket, hammerverket og formeriet permittert. Deretter rammes rundt 100 som jobber i blant annet pusseriet og maskinering, altså sluttbehandlingen av produktene.
- Alle blir berørt til slutt, sier klubbleder ved stålverket, Kjell-Ove Hjemdal.
- Det blir en reduksjon i produksjonen - ikke stopp. Og det er altså ennå ikke klart hvor mange som blir 100 prosent permittert, sier Jan Øyvind Jørgensen.
Allmøte onsdag
Denne uken jobber bedriften med ferske prognoser for hvordan markedet blir i tiden som kommer, slik at bemanningen skal bli mest mulig tilpasset fra og med uke 18, når permitteringene starter for fullt.
Permitteringsperioden vil gå fram til sommerferien, og i morgen kaller Jørgensen de ansatte inn til allmøte for å informere om situasjonen.
Han sier ledelsen leter etter løsninger som er til beste både for de ansatte og for bedriften. Og direktøren er klar på at de 10 selgerne ved stålverket ikke blir omfattet av permitteringene.
- På salg er det viktig å holde trykket oppe. Vi må brette opp ermene for å finne nye markeder og nye kunder, sier han.
NAV på plass
Arbeids- og velferdsetaten NAV er også koplet inn i situasjonen ved stålverket, og vil være på plass under allmøtet onsdag.
- Vi er tett inne i bedriften, for å informere de ansatte om rettigheter og muligheter. Vi vil også gjøre dem oppmerksomme på hvilke andre ledige jobber som finnes i markedet, sier fungerende direktør Bjørn Sæstad i NAV Rogaland.
Dårlig i andre kvartal
Stålverket på Jørpeland lager spesialdeler i stål både til offshoreindustrien og til marin sektor.
Svikten i salget og produksjonen har ifølge Jørgensen vært liten nå i første kvartal, men etter påske ser det ille ut.
- De siste månedene har vi fått inn langt færre ordrer, og de faste kundene kjøper mindre enn før. Årsaken er at kundene tidligere har bygget seg opp lagre, fordi det har vært lang leveringstid på mange typer spesialdeler. Nå bygger de lagrene ned, og i den perioden bestiller de ikke nytt, forklarer Scana-direktøren.
Håper på vekst etter ferien
Han tror samtidig at fallet er forbigående, og at markedet vil ta seg opp igjen.
- Vi håper å få full aktivitet igjen etter sommeren, sier Jan Øyvind Jørgensen til NA24 Stavanger.
Les også
Relaterte bilder
FOTO: Tor Inge Jøssang
FOTO: Tor Inge Jøssang
Stillingssøk
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,03 | 6,01 |
|
|
+0,00 | 0,84 |
|
|
+0,03 | 7,56 |
|
|
+0,05 | 9,44 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,79% | 391,81 |
|
|
+0,07% | 12 500,39 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +0,97 | 106,53 |
Hovedindeks
Siste saker
- Stoltenberg: - Statens tilbud var godt
- UP-sjefen har én politimann igjen på Sørlandet
- Varsler opptrapping av streiken
- Disse eksamenene er i fare
- Mekleren: Krevende forhandlinger i Oslo
- Også politiet rammes av streiken
- «Grusomt oppussingsobjekt med kjempepotensial!»
- Fint vær, lite meldinger
- - Streikeviljen er stor
- - Uforståelig av de rødgrønne


Kommentarer