• FOTO: Colourbox

Norske sjefer er mest konfliktsky

Sju av ti norske ledere innrømmer at de har unnlatt å ta tak i problemer på arbeidsplassen, for ikke å skape dårlig stemning. Noe av det verste ledere vet er å involvere seg i ansattes personlige problemer.

– Norske ledere må belage seg på å bli tøffere framover.

Det sier Per Bergerud, administrerende direktør i bemanningsselskapet Proffice.

Mest konfliktsky i Norden

Norske ledere er Nordens mest konfliktsky. Det er en av konklusjonene i en ny, omfattende arbeidsmarkedsundersøkelse blant bedriftsledere og arbeidstakere i Norge, Sverige og Finland.

Undersøkelsen er utført av Visendi for Proffice. I Norge er 1158 ledere og 2343 arbeidstakere i både privat og offentlig sektor spurt. Blant funnene i undersøkelsene er det altså at sju av 10 norske ledere har unnlatt å ta tak i et problem på jobb for å unngå å lage dårlig stemning.

For å være godt likt blant sine ansatte har fire av 10 norske ledere tatt beslutninger som er mer tilfredsstillende for de ansatte enn for bedriftens lønnsomhet.

Personlige problemer

Norske ledere synes det er verre å måtte involvere seg i ansattes personlige problemer enn å nedbemanne.

– Jeg tror det er mange som har hatt en følelse av at norske ledere er noe mykere enn sine nordiske kolleger, og nå har vi fått det ettertrykkelig dokumentert. Men at de er såpass konfliktsky som de innrømmer her, det overrasker meg faktisk, sier Bergerud.

I tillegg til å dukke unna problemer, og til tider prioritere ansatte foran lønnsomhet, viser resultatene at halvparten av alle ledere har opplevd situasjoner det siste året som har gjort at de ønsket de ikke var sjef.

– Må bli tøffere

Når de blir spurt om årsaken, viser det seg at de verste situasjonene er i forbindelse med ansattes personlige problemer, der lederen må involvere seg emosjonelt. Dette oppleves som tøffere enn både oppsigelser og endringer i organisasjonen, som kommer på de to neste plassene.

– Det kan hende at de gode tidene har fått norske ledere til å lene seg godt tilbake, men jeg tror at de nå må belage seg på tøffere tider, og på å bli tøffere selv, sier den tidligere skihopperen.

Kvinnelige ledere svarer i større grad enn sine mannlige kolleger at de har opplevd at de skulle ønske de ikke var sjefer, og dersom man ser på bransjer er det i landets mediebedrifter og innen helse- og omsorgssektoren det er mest utfordrende å lede.

Trenger ikke være kompis

Undersøkelsen blant arbeidstakerne viser samtidig at det ikke nødvendigvis er en mest mulig kameratslig sjef de ønsker seg. Når de blir spurt om hvilke egenskaper de setter høyest hos sine ledere, svarer seks av 10 at de ønsker en sjef som er direkte og ærlig, selv om tilbakemeldingene ikke alltid er positive. Også lederne er enig i at dette er den viktigste egenskapen til en sjef, og på de to neste plassene følger rettferdig og lydhør.

– Dette viser at norske ledere ikke trenger å være engstelige for å ta tak i problemer eller gi negative tilbakemeldinger, så lenge det oppleves som konstruktivt blant de ansatte, sier Per Bergerud.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Relaterte bilder

FOTO: NA24

NYTTIGE VERKTØY

Lånekalkulator Levert av

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,03 6,01
 
SEK
+0,00 0,84
 
EUR
+0,03 7,56
 
GBP
+0,05 9,44
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,79% 391,81
 
Dow Jones
+0,07% 12 500,39
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,97 106,53

Hovedindeks

Siste saker