Tre ganger så mye olje fra Ekofisk
Mandag reiser den nye olje- og energiministeren på sin første offshore-tur, for å besøke prosjektet som skal øke utvinningen kraftig fra Ekofisk.
AV: Ulf-E. rosenberg
Statsråd Odd Roger Enoksen skal mandag offisielt åpne den nye 2/4M-plattformen på Ekofisk. Plattformen er langt på vei et norsk produkt:
Stålunderstellet og brostøtten er bygd hos Aker Verdal, overbygningen og broene ved Aker Kværner Egersund og Aker Kværner har hatt ansvaret for ingeniørarbeidet.
Den nye plattformen som nå offisielt åpnes, inngår i det store Ekofisk Vekst-prosjektet som ble godkjent i 2003. Prosjektet skal få ut 182 millioner ekstra fat oljeenhet fra Ekofisk. Hvis alt dette var olje, og man bruker dagens oljepris, gir det en verdi på 70 milliarder kroner - godt over 20 nye operabygg.
Mest igjen
Opprinnelig var planen å ta ut 17-18 prosent av oljen på Ekofisk-feltet - det var utvinningsgraden som var teknologisk mulig den gang i 1971 da feltet ble satt i drift. Nå stiler Ekofisk mot at 49 prosent av oljen skal hentes ut, nesten tre ganger så mye som, opprinnelig planlagt. Tar man også med gassen er utvinningsgraden rundt 52 prosent.
Ekofisk rager som et av verdens største offshorefelt. Fram til i dag har verdiskapingen vært på 1260 milliarder 2004-kroner og stått for nesten 20 prosent av Norges totale olje- og gassproduksjon fram til i dag. Ekofisk er også det feltet på norsk sokkel som har mest gjenværende oljereserver.
Leier borerigg
Ekofisk Vekst består av to hoveddeler: Den nye plattformen og en kraftig økning i kapasiteten. Den nye plattformen er en brønnhode- og prosessplattform i stål knyttet til Ekofisk 2/4 J-plattformen med gangbro og fjernstyres derfra. Plattformen har ikke egen borerigg, og brønnene bores med en innleid oppjekkbar rigg. Boreriggen «Mærsk Innovator» borer 20 brønner i et boreprogram fram til 2009.
Aftenbladet intervjuet for ett år siden toppsjef Jim Mulva i ConocoPhillips-konsernet internasjonalt. Han regner med at Nordsjøens første oljefelt også kan bli det siste - med drift kanskje helt fram til 2050.
ulf.rosenberg@aftenbladet.no
Les også
Påvist lille julaften 1969, satt i drift 1971. Verdens største offshorefelt. Knutepunkt for feltene i sørlige Nordsjøen.
eiere: ConocoPhillips (operatør) 35,112 prosent, Total 39,896 prosent, Eni Norge 12,388 prosent, Norsk Hydro 6,654 prosent, Petoro 5,00 prosent og Statoil 0,950 prosent.
Stillingssøk
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,00 | 5,76 |
|
|
+0,00 | 0,87 |
|
|
+0,00 | 7,64 |
|
|
+0,04 | 9,15 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+1,23% | 416,46 |
|
|
+0,14% | 12 883,95 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +0,35 | 117,55 |
Hovedindeks
Siste saker
- Skjerpet tone i retten
- Pluss for Orkla tross vanskelig marked
- 600.000 kroner i bonus til alle Skagen-ansatte
- - God havovervåking er alfa og omega
- Flere tråkker i luksusfella
- Lunde vil klage til riksadvokaten
- Lei jobben? Finn et helt nytt yrke!
- Tok spranget fra staten til Yoga
- – Oljemilliardar er ikkje subsidiar
- Artikler fra innsidesaken
Kommentarer