• SVINDEL? T6poker lokker med en fast månedlig inntekt. Denne øker jo flere du verver til å kjøpe seg inn i selskapet.

    FOTO: T6poker.com

WGI-topper fronter poker-pyramide

Selskapet T6poker er ledet av toppene fra skandaleselskapet World Games Inc. Nå frister de med høye pokerpremier for å få deg til å satse sparepengene dine på å investere i selskapet.

T6poker er et selskap som vil ha deg til å verve nye investorer til pokersiden t6poker.com. For å få lov å gjøre det må du først kjøpe en pakke til rundt 5000 kroner fra selskapet, som er eid av den danske pyramideguruen Torben Hübertz Knudsen.

Knudsen står bak selskapet Alston Price Business Ltd, som er svartelistet både av den svenske Finansinspektionen og Belize International Financial Services Commission, finansmyndighetene i landet hvor selskapet var basert. Det er dette selskapet som eier 1 Oz group (inntil desember het det AP Group), som igjen eier T6poker. Noe komplisert eierstruktur, med andre ord. Hovedkontoret er nå forflyttet til Panama.

T6poker hevder at eier Torben Hübertz Knudsen er dansk entreprenør og finansmann, og at han er hovedaksjonær i en rekke suksessrike internasjonale selskaper, uten at det blir nærmere spesifisert hva som faktisk ligger i dette. Selskapet slår også fast at de i løpet av få år skal bli blant de aller største spillsidene på nettet.

Vekkelsesmøter i Sverige

Den svenske avisen Expressen skrev en kommentar om selskapet like før jul. De betegner T6poker som et pyramidespill i pokerinnpakning.

Avisas kommentator, Ola Brandborn, som også er en av Sveriges fremste pokeranalytikere og pokerspillere, skriver følgende:

– Et nytt pyramidespill av verste sorten er på veg for å lure ukyndige investorer. På vekkelsesmøter utloves gull og grønne skoger for dem som våger å bli med på toget. At toget allerede har sporet av flere ganger og er på vei ned i avgrunnen nevner ingen. Om T6poker har nådd sitt mål om å være en av verdens tredje største pokersider om to år, så lover jeg å aldri mer uttale meg om poker eller spille en eneste hånd til i hele mitt liv.

Norske pyramidetopper sprer ordet

Personene som står bak i Norge er godt kjent i nettverksmiljøet. Helt i toppledelsen finner vi blant andre de kjente bjellesauene Frode Berg og Andre «Gomez» Nilsen fra Fredrikstad, begge tidligere høyt oppe i systemet til den massive svindelen WGI, eller World Games Inc.

I en mail Aftenbladet.no har fått tilgang til skriver de to overnevnte på vanlig vis. Mailene er veldig like de som gikk ut da folk skulle verves inn i WGI.

– DU får bonus HVER ENESTE MND selv om du ikke har en eneste spiller i din forretning og om HELE din downline har sluttet å jobbe. Dette er ALLE nettverkeres DRØM!!! Når folk skjønner dette vil det ta HELT av....

Videre står det å lese at du kan få en «helt syk passiv gjentagende inntekt», og at «denne muligheten får du ikke igjen», alt i god gammel pyramidestil.

Dette er utdrag fra den nesten to sider lange mailen undertegnet av «Frode og Andre» og opprinnelig sendt fra førstnevntes e-postadresse.

– Dette er annerledes

Frode Berg hevder overfor Aftenbladet.no at T6poker langt ifra er noe pyramidespill.

– I WGI tjente man på å få folk inn. I T6poker tjener man på omsetningen. Det viktige er dermed at det er mange som benytter seg av sidene, sier Berg, som hevder å «ikke være så veldig aktiv i selskapet».

Ifølge han er Alston Price delvis borte. Nå skal skandaleselskapet bare satse på poker.

– Det er gjort store investeringer for å få dette på plass. Alle regler blir også fulgt, påstår Berg.

Reklamebudsjettet er på hele 140 millioner svenske kroner. Ganske mye for et nyopprettet selskap, med andre ord.

– Om kort tid vil taxier i alle de nordiske landene bli dekket av reklame for T6poker, kan Berg fortelle.

– Hvordan skal selskapet finansiere et reklamebudsjett på 140 millioner kroner?

– Det er gjennom andelene. Det er på en måte et spleiselag mellom medlemmene, forklarer nettverksbyggeren.

80.000 andeler

Totalt er det 80.000 andeler i selskapet. Ifølge Berg er nær 60.000 allerede solgt. Akkurat hvor mange av disse som har havnet i Norge vet han ikke.

Ved å kjøpe en andel i selskapet får du en plass i pyramiden, og vil etter hvert som du verver flere få folk under deg i hierarkiet. Du kan kjøpe så mange slike andeler som du ønsker.

I T6poker skal du tjene penger på det de under deg i systemet spiller poker for, i tillegg til såkalt «rake», det beløpet pokersiden tar fra hver pott under hver hånd som spilles.

– Konseptet er jo som i alle MLM-selskaper (multi-level marketing, journ.anm) at man skal bygge seg opp en lønn. Man gjør en engangsjobb, og så får man en fast månedlig inntekt, forklarer Berg, som understreker at han har stor tro på at selskapet skal lykkes.

Aftenbladet.no vet at flere personer i rogalandsområdet promoterer selskapet, men foreløpig er det mest utbredt på Østlandet.

Økokrim er skeptisk

Leder for bedrageriteamet i Økokrim, Arnt Angell sier de fra tid til annen får inn henvendelser om denne typen selskaper.

– Problemet med disse selskapene er at de skifter navn hele tiden. At dette selskapet er lokalisert i Panama er heller ikke noe godt tegn, sier Angell.

Økokrim sender en del saker over til et felles EU-organ som samordner etterforskningen av slike saker. Angell har imidlertid ikke vært borti dette konkrete selskapet.

– De siste årene har det vært en del problemer med pyramidelskaper, men jeg kan ikke erindre at vi har vært borti Alston Price, sier han.

– Vanskelig å få igjen pengene

Heller ikke Kredittilsynet har vært borti selskapet.

– Vi har en liste hvor vi advarer mot selskaper som driver med svindel. Hver uke blir i gjennomsnitt ett nytt selskap ført opp på denne lista. Den er også basert på informasjon vi får fra andre kredittilsyn i EU, så om det advares mot dem i Sverige burde kanskje dette selskapet også stått på vår liste, sier rådgiver Kjersti Haugstad Sanstøl i Kredittilsynet til Aftenbladet.no.

Hun kan fortelle at mange nordmenn taper mye penger på selskaper som opererer ulovlig.

– Vi sender en del saker videre til Økokrim, men det er lite vi kan foreta oss overfor selskaper som er basert i utlandet. Vi oppfordrer generelt sett alle som blir lurt til å anmelde saken, men av erfaring vet vi at det kan være vanskelig å få igjen penger som man har investert i Panama eller andre lignende land, sier hun.

– Dersom det er nordmenn involvert i slike selskaper vil Kredittilsynet som hovedregel følge opp sakene, avslutter Haugstad Sanstøl.

I og med at poker nå er hovedsatsingen er ikke Alston Price i dets gamle form særlig aktive lengre. Konseptet i det gamle selskapet var at man skulle kjøpe seg inn i en struktur, og så fikk man mer avkastning jo flere man fikk med i pyramiden. Formålet til selskapet var å tjene penger på diverse betting ved hjelp av såkalte eksperter som foretok veddemål.

Prøver du å gå inn på websidene til Alston Price nå får du følgende melding: «System Message Page is unavailable, if you have any questions please contact support@alstonprice.com.»

Har du tips om selskapet? Send en e-post

Les også

Kommentarer

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
-0,04 5,77
 
SEK
+0,00 0,87
 
EUR
+0,02 7,65
 
GBP
-0,02 9,18
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
-0,55% 408,51
 
Dow Jones
+0,27% 12 878,65
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,64 116,57

Hovedindeks

Siste saker