Stephan Foldøy Dickinson, 29 år, driver stort i kystfrakt og næringseiendommer på Finnøy: i 2009 tjente han nesten tre millioner kroner, ørlite ned fra 2008.
AV: hans e.h. jacobsen
Men formuen på kjøl og byggegrunn gir ikke noe utslag på den unge rederens personlige formue som står i null.
Fiskebåtreder Inge Olav Hovda håvet inn hele 6,8 mill. på sild, makrell og andre av havets delikatesser.
På Kvitsøy topper Anders Olsen med 1,3 mill. kroner i inntekt og 2,4 mill. i formue. Han driver Vesterli Marine og Skjærastaen Eiendom. En annen Olsen, ordfører Odd, tjente nesten en million og har 2,2 mill. i formue.
Profesjonell pokerspiller og nybakt pappa, Johnny Lodden, finner vi ved skattesøk på Oslo. Henvisningen til Strand som skattekommune viser 0 i inntekt, 0 i skatt og 0 i formue. I samme kommune har Hogne Fjellanger bygd seg opp på Hf-Industrier AS, men tapt litt igjen på Viganeset Maritime. Men formuen er på solide 33,4 mill. kroner.
Fiskå Mølle er den største skatteytende bedriften i Strand med et resultat på 45,7 mill. før skatt i 2009. Tar vi også med virksomheter andre steder i landet, omsatte konsernet for en milliard. Familien Nordbø sitter på alle aksjene. Pater og mater familias, Gunnar og Liv, har en samlet formue på 35 millioner. Deretter følger sønnen Rasmus med 37,6 mill, datteren Marie Angelsen med 31,7 mill. og bosatt i Stavanger: Datteren Liv Gunnvor Kleppe som er god for 36,7 mill.
I Hjelmeland topper Karstein Sie med inntekt på 3,5 mill. og 21,6 mill. i formue. Han er blant annet største eier i Bøen Kraft AS, men har nok først og fremst tjent godt på regnskapsfirmaet Sicom som igjen er største eier i Hjelmeland Bygg og hadde et eksepsjonelt overskudd på nesten 52 mill. i 2008. Mest kjent er nok likevel samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa som tjente nesten en million og betalte drøyt 40 prosent i skatt.
Da er det nok lenger ned til tidligere rådmann Øyvind Bergøy som tjente 540.000 kroner på fallrepet. Forretningsmannen Leif Magne Kleppa kom ut med bare 367.000 mens Lise Hansson fikk 349.000 igjen for jærstolene.
Stephan Foldøy Dickinson, født i 1981, reder i kystnære farvann. FOTO: Jone Laugaland
Kommentarer