- Har ingen effekt å tenne på en hijab
Hvis målgruppen for Sara Azmeh Rasmussen er muslimer, har det ingen verdi å tenne på en hijab, sier samfunnsdebattant Shahzad Rana.
AV: Dag-Henrik fosse
- Men hvis målgruppen er etniske nordmenn, kan denne symbolske handlingen ha en effekt, sier Rana. Han understreker at verken han selv eller Sara Azmeh Rasmussen blir oppfattet som rettroende muslimer. Hun er nærmest utstøtt og kaller seg selv for kulturell muslim, sier Rana.
Ikke effekt
- Jeg har ingen tro på at brenning av hijab vil ha noen effekt. Den vil ikke bringe debatten videre. Jeg her mer tro på en skikkelig diskusjon.
- Hva må til for å få debatten inn i en konstruktivt spor?
- Hvis noen føler seg undertrykt, kan de ikke knytte dette til en uniformsendring i politiet, sier Rana. De jentene som opplever undertrykkelse for at de bærer eller ikke bærer hijab bør vise hvor dette har skjedd slik at de rette instansene kan få gjort noe med problemet, sier Shahzad Rana.
- Hva synes du om hijabdebatten i Norge?
Hengemyr
- Debatten har sunket ned i en hengemyr. Hvis jenter av egen fri vilje ønsker å gå med dette hodeplagget, så må de få lov til det. Og hvis noen ønsker å brenne dette hodeplagget, så gjerne for meg. Men jeg tror ikke det vil føre debatten videre, sier Rana.
Han mener det er på tide at debatten heves opp på en prinsipielt nivå. Så vidt jeg vet er det ingen som er blitt nektet å bære hijab i det offentlige rom i Norge. Og at hijab ikke tillates i politiet kan ikke brukes som et argument for at noen blir undertrykket.
Mote for mange
- Hijab er blitt et politisk budskap, men en hijab er et religiøst symbol. Det er også mange som bærer holdeplagget som en mote, på samme måte som palestinaskjerfet var det for noen år tilbake, sier han.
Shahzad Rana er en norsk-pakistansk IT-gründer og samfunnsdebattant. Han er også kjent som en av dommerne i TV-serien Skaperen på TV2.
Sara Azmeh Rasmussen kom til Norge fra Syria for 14 år siden. Hun kaller seg selv kulturell muslim, og jobber for at muslimer skal bli friere.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Politikk
Samlesider politikk
På forsiden nå
Siste saker
- USA og Russland - kan bli enige om syrisk løsning
- Vil bevise på én dag at Breivik var alene
- Åndens makt
- Taxisjåføren klarte ikke å vekke henne
- Truet seg til arresten
- Dårlig karma på utested
- 17-åring sparket politimann
- Takken var et slag i fjeset
- Tuareger og islamister vil danne stat i Nord-Mali
- Lady Gaga avlyser etter trusler fra islamister
- Jakter på mann etter knivstikking i Kristiansand
- Anmeldt for svindel av norske bistandspenger
- Politiet frykter at DNA-beviser går til spille
- Fire NATO-soldater drept i Afghanistan
- Måtte bryte seg inn for å hindre brann
- Norske kreftforskere med oppsiktsvekkende funn
- Wirak kan droppe Vatneli
- Lenger våken i helgen kan gi jetlag i uken
- Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
- Eurovision kom «hjem» til Sverige
Mest lest
- Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
- Norske kreftforskere med oppsiktsvekkende funn
- Måtte bryte seg inn for å hindre brann
- Eurovision kom «hjem» til Sverige
- Taxisjåføren klarte ikke å vekke henne
- MC i sommersol
- -Deilig å slippe Forus
- Åndens makt
- Takken var et slag i fjeset
- NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter
- Dårlig karma på utested
- Wirak kan droppe Vatneli
- Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles
- Kommuneansatte oppførte seg uakseptabelt på fly
- 17-åring sparket politimann
Kommentarer