• FOTO: Scanpix

– Høyre-folk er optimister

Høyre skal passe seg for å være sytete og masete, mener partileder Erna Solberg.

Høyre-folk er optimister, positive og tror på løsning rundt neste sving, var Høyre-leder Erna Solbergs budskap til årsmøtet i Rogaland Høyre i Haugesund.

Solberg ble møtt med trampeklapp da hun entret podiet i Hotell Rica Maritim med lovende meningsmålinger i ryggen.

Og salen fikk høre en partileder med et optimistisk blikk på fremtiden.

– Særlig Høyre-folk skal passe seg for å være sytete og masete. Høyre-folk blir ikke sjarmert av dem som driver og kritiserer hele tiden. Vi skal være konstruktive. Vi skal vise at vi er annerledes, også når vi er i opposisjon, sa Høyre-lederen.

Hun forklarte stemningsskiftet til fordel for Høyre med at «tidsånden» er på Høyres side. Dessuten er Høyre blitt et bredere parti enn det var for noen år siden.

– Jeg tror folk i større grad opplever at partiet tar opp saker de er engasjert i, sa hun.

Solberg gjorde et poeng av at Høyre hadde styrket seg på Vestlandet, og var mer jevnbyrdig med Oslo-gryta. Noe hun så som en stor fordel.

– Det er kjempeviktig at Vestlandet nå er blitt vel så viktig tyngdepunkt i Høyre som Oslo-Akershus, sa Solberg, og viste til at Vestlandet er et tyngdepunkt når det gjelder verdiskapning i landet.

Men selv om Solberg fortrekker å vise Høyres løsninger framfor å kritisere de andre partiene, hadde hun likevel en god del kritikk på lager overfor regjeringen.

Blant annet kritiserte hun regjeringen for «nesten total» handlingslammelse i olje- og energipolitikken.

– Nå må regjeringen komme videre når det gjelder oljevirksomhet i Lofoten og Vesterålen. Leverandørindustrien trenger klare signaler om at det er bedre tider i vente, sa Solberg, som også varslet at Høyre vil vingeklippe fylkesmannen når partiet kommer i regjering. For det var hun sikkert på at partiet ville lykkes i.

– Eiendomsretten skal holdes mer i hevd, lovet Solberg.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Politikk

Borgli vil ikke på Stortinget

Pål Morten Borgli (Frp) har svart nominasjonskomiteen at han vil fullføre sin oppgave i Sandnes.

Twitter-støtte til Solvik-Olsen

Flere skriver på Twitter at Frp svekkes om Ketil Solvik-Olsen gir seg på Stortinget.

- Ketil må finne ut av dette

Frp-leder Siv Jensen vil ikke legge press på Ketil Solvik-Olsen, men sier at Frp legger vekt på å være fleksibelt.

Høyre er landets største parti

Høyre går fram 3,1 prosentpoeng til 35 prosent og posisjonerer seg som landets største parti. Det viser en måling som InFact har laget for VG.

Solvik-Olsen vurderer å gi seg på Stortinget

Ketil Solvik-Olsen blir sett på som kronprinsen i Frp og svært sentral i det borgerlige samarbeidet. Nå har han foreløpig takket nei til gjenvalg og fått ekstra betenkningstid.

Samlesider politikk

Bompengefylket Rogaland Rogfast Bybane Ryfast

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest