-
Ole Christian Kvarme og Helga Haugland Byfuglien er to av biskopene som er kritisk til returavtalen med Etiopia.FOTO: Terje Bendiksby, Scanpix
Biskopene refser retur av barn
Biskopene er kritiske til at norske myndigheter har inngått en returavtale med Etiopia og jobber med å inngå en avtale med Eritrea.
AV: christofer kjos gabrielsen, NTB
Den norske kirkes bispemøtet mener det er humanitært uakseptabelt å returnere barn som har bodd i Norge i flere år.
– Vi mener det nå er påkrevet at det, uavhengig av andre vurderinger, fastsettes en tidsgrense for når barn skal innvilges opphold på humanitært grunnlag. Denne grensen fastsettes uavhengig av om foreldrene har hatt lovlig opphold i landet eller ikke, sier Bispemøtets arbeidsutvalg.
Biskopene Helga Haugland Byfuglien, Ole Christian Kvarme og Solveig Fiske sitter i utvalget.
Samtidig ber biskopene om at Norge må avstå fra inngå returavtaler med totalitære diktaturer og er ytterst varsom med å returnere mennesker til autoritative stater.
Biskopene har vært samlet i Oslo siden 13. februar for blant annet å drøfte håndteringen av asyl- og retursaker.
– Barnas behov er viktigst
Biskop Helga Haugland Byfuglien mener barnas behov tillegges for lite vekt når myndighetene inngår returavtaler med regimer som Etiopia og Eritrea.
– Det er utfordrende for etablerte barnefamilier som nå må tilbake til et land barna deres aldri har bodd i, og som de selv har forlatt for lenge siden, sier hun til NTB.
Bispemøtet anerkjenner nødvendigheten av å returnere mennesker som ikke har krav på asyl i Norge.
– Vi er ikke imot returavtaler, men må sikre oss at de som blir sendt ut møtes med trygghet, sier Byfuglien.
Ber Stortinget vente med utsendelse
Bispemøtet forventer at den varslede stortingsmeldingen om barn på flukt vil fastslå at barnets beste skal veie tyngre enn innvandringsregulerende behov. Inntil Stortinget har behandlet denne meldingen, ber vi om at utsendelsen av disse barna stilles i bero, opplyser Bispemøtet.
Biskopene mener at slik ordningen fungerer i dag er det ikke mulig for noen instans i Norge å vite hvilken skjebne mennesker som har søkt asyl i Norge, vil møte i totalitære regimer.– Vi har sterke synspunkter på slike saker som har med menneskeverd å gjøre og forventer at myndighetene hører på oss, sier Byfuglien. (NTB)
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Politikk
Samlesider politikk
På forsiden nå
Siste saker
- Framgang å spore? spør HP
- USA og Russland - kan bli enige om syrisk løsning
- Vil bevise på én dag at Breivik var alene
- Åndens makt
- Taxisjåføren klarte ikke å vekke henne
- Truet seg til arresten
- Dårlig karma på utested
- 17-åring sparket politimann
- Takken var et slag i fjeset
- Tuareger og islamister vil danne stat i Nord-Mali
- Lady Gaga avlyser etter trusler fra islamister
- Jakter på mann etter knivstikking i Kristiansand
- Anmeldt for svindel av norske bistandspenger
- Politiet frykter at DNA-beviser går til spille
- Fire NATO-soldater drept i Afghanistan
- Måtte bryte seg inn for å hindre brann
- Norske kreftforskere med oppsiktsvekkende funn
- Wirak kan droppe Vatneli
- Lenger våken i helgen kan gi jetlag i uken
- Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
Mest lest
- Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
- Norske kreftforskere med oppsiktsvekkende funn
- Måtte bryte seg inn for å hindre brann
- Eurovision kom «hjem» til Sverige
- Taxisjåføren klarte ikke å vekke henne
- MC i sommersol
- -Deilig å slippe Forus
- Åndens makt
- Takken var et slag i fjeset
- NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter
- Dårlig karma på utested
- Wirak kan droppe Vatneli
- Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles
- Kommuneansatte oppførte seg uakseptabelt på fly
- 17-åring sparket politimann
Kommentarer