- Grip inn for Dreieskjevå:

De rødgrønne presser barneministeren

Rødgrønne politikere krever at regjeringen sikrer videre drift av barnevernsinstitusjonen Dreieskjevå.

Barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt utsettes nå for massivt press fra Rogaland. Politikere og tillitsvalgte ber henne ta grep i Dreieskjevå-saken.

Dreieskjevå i Sandnes tilbyr langtidsplasser til unge med store atferdsproblemer, og har ikke fått fornyet kontrakt med myndighetene.

Ordfører-opprør

21 ordførere sendte denne uken brev der de ber om at institusjoner som Dreieskjevå ikke blir utsatt for anbud og konkurranseutsetting . Til og med Høyres ordførere er med på et nei til anbud.

Det brevet kan du lese her.

Ansatt-protester

Ansatte i barnevernet har gjennom Fellesorganisasjonen sendt brev der de ber om slutt på anbudsordningen. De ber også om at Dreieskjevå må få fornyet kontrakt.

Deres brev kan du lese her.

Ordførere har sendt brev

Tidligere har flere ordførere sendt bekymringsbrev til statsråden om situasjonen i barnevernet i Rogaland.

Les brevet her.

Fredag kommer derfor Anniken Huitfeldt til Stavanger for å møte ordførerne.

Nytt brev fra rød-grønne

Torsdag sendte representanter fra de rød-grønne partiene lokalt et nytt brev til Huitfeldt.

Der krever de at regjeringen sikrer videre drift av Dreieskjevå.

Les brevet her.

«Rogaland tåler ikke nedleggelse av en vel fungerende og faglig godt kvalifisert institusjon som Dreieskjevå - først og fremst av hensyn til de unge beboerne», skriver politikerne.

Tørresdal til Sandnes

Samtidig sitter stortingspolitiker Bjørg Tørresdal (KrF) på flyet på vei hjem til Sandnes. Hun vil besøke Dreieskjevå torsdag ettermiddag.

Hun sender et spørsmål til statsråden via Aftenbladet:

– Hvorfor vil ikke myndighetene fornye kontrakten med Dreieskjevå?

Tørresdal spurte statsråden om en begrunnelse i Stortinget før jul.

Svaret fikk hun 19. desember, og det kan du lese her.

– Det hun sa da er ikke et svar på mitt spørsmål. Dreieskjevå fortjener en skikkelig begrunnelse for at de ikke får ny kontrakt. Direktoratet gir dem ikke det svaret, og statsråden gir ikke meg det svaret. Når de lar være å svare tar de ikke Dreieskjevå på alvor, sier Tørresdal.

SUS-ansatt engasjert

Også Inger Kari Nerheim ved psykiatrisk divisjon på Stavanger Universitetsjukehus har engasjert seg for Dreieskjevå. Hun samlet 585 underskrifter i løpet av noen timer på Arneageren i Stavanger.

Aftenbladet kjenner også til at psykiatrisk divisjon sender et brev i retning statsråden, til støtte for Dreieskjevå, torsdag.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Politikk

Ap og Høyre fram, Frp i fall på ny måling

Arbeiderpartiet og Høyre er nesten jevnstore med en oppslutning på henholdsvis 31,7 og 30,2 prosent, mens Fremskrittspartiet faller til 17,4 prosent. Det viser en måling som Norstat har laget for Vårt Land.

Borgli vil ikke på Stortinget

Pål Morten Borgli (Frp) har svart nominasjonskomiteen at han vil fullføre sin oppgave i Sandnes.

Twitter-støtte til Solvik-Olsen

Flere skriver på Twitter at Frp svekkes om Ketil Solvik-Olsen gir seg på Stortinget.

- Ketil må finne ut av dette

Frp-leder Siv Jensen vil ikke legge press på Ketil Solvik-Olsen, men sier at Frp legger vekt på å være fleksibelt.

Høyre er landets største parti

Høyre går fram 3,1 prosentpoeng til 35 prosent og posisjonerer seg som landets største parti. Det viser en måling som InFact har laget for VG.

Relaterte bilder

Anniken Huitfeldt skal få litt av hvert å svare på når hun møter ordførerne i regionen i Stavanger fredag. FOTO: Scanpix

Odd Kristian Reme (Ap) og andre rød-grønne politikere i Stavanger og Sandnes krever at Dreieskjevå får fortsette å levere barnevernstjenester til staten. (Foto: Jon Ingemundsen) FOTO: Jon Ingemundsen

Samlesider politikk

Bompengefylket Rogaland Rogfast Bybane Ryfast

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest