Faremo revurderer nedleggelser i Stavanger

Forsvarets rekruttskole på Madla får mandag besøk av forsvarsministeren. Egentlig skulle militærleiren avvikles i 2013, men kostnader og Natos krav kan få regjeringen til å snu.

Stortinget vedtok i 2008 å legge ned rekruttutdanningen ved KNM Harald Haarfagre, på regjeringens anbefaling. Men avgjørelsen er tydeligvis ikke endelig. I løpet av høsten vil Forsvarsdepartementet gå igjennom og kvalitetssikre kostnadene ved en nedleggelse.

- Forsvarsministeren kommer førstkommende mandag på et lenge planlagt besøk til Natos Joint Warfare Centre (JWC) på Jåttånuten og til Madlaleiren. Bakgrunnen for besøket er at statsråden har ønsket å besøke anleggene, få en orientering om virksomheten og snakke med noen av dem som jobber der, sier seniorrådgiver Svein Buer i kommunikasjonsenheten i Forsvarsdepartementet til NTB.



NATO-møter

Etter besøket vil Forsvarsdepartementet foreta en fornyet og helhetlig vurdering av nedleggingstiltaket og eventuelt komme tilbake til Stortinget i sakens anledning. Bakgrunnen for at JWC også trekkes inn i evalueringen er at en nedleggelse av rekruttleiren vil få konsekvenser for dem. Øverstkommanderende Wolfang Korte i JWC sa i januar til Aftenbladet at det kan bli aktuelt å legge ned Nato-kommandoen i Norge hvis ikke landet skjøtter sine forpliktelse som vertsland.


NATO er for tiden inne i en prosess der de ser nærmere på kommandostrukturen. Spørsmålet om antall hovedkvarter er kommet opp. Dette vil bli tatt opp på NATO-toppmøtet i Lisboa i november.

Fredag hadde forsvarsminister Grete Faremo Natos øverstkommanderende i Europa (SACEUR), admiral James Stavridis på besøk. Torsdag snakket hun med sjefen for de amerikanske spesialstyrkene, USSOCOM, admiral Eric T. Olson. I forbindelse med besøket signerte forsvarssjef Harald Sunde og admiral Olson en avtale om samarbeid mellom norske og amerikanske spesialstyrker. Historisk har det vært et nært samarbeid mellom spesialstyrkene, blant annet gjennom NATO.


Dyrt å flytte

Nedleggelsen av Madlaleiren ble kritisert blant annet fordi det vil koste penger å splitt rekruttskolen og flytte til Bergen og Kristiansand, som planlagt. I et overslag la Aftenbladet frem flyttekostnader.

Også i Madlaleiren blir kostnadene ved modernisering og bygging de siste fem-seks årene sett bort fra i langtidsplanen for Forsvaret for årene 2009 til 2012. Departementet nevner ikke med et ord at leiren er oppjustert for minst 460 millioner kroner siden 2003.

For at militærleiren på Kjevik ved Kristiansand skal overta Luftforsvarets rekruttutdanning, trengs det opprustning for 120 millioner kroner. Å flytte Sjøforsvarets rekruttskole til Bergen anslås å koste 240 millioner kroner. Skal Nato og JWC fortsatt være fornøyd med hvordan Norge oppfyller sine vertskapsforpliktelser, må Vatneleiren i Sandnes ha 260 millioner kroner.

I tillegg til disse 620 millionene kan man legge til over 460 millioner kroner i utgifter Madla har hatt til oppgradering og modernisering siden 2003.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Politikk

Borgli vil ikke på Stortinget

Pål Morten Borgli (Frp) har svart nominasjonskomiteen at han vil fullføre sin oppgave i Sandnes.

Twitter-støtte til Solvik-Olsen

Flere skriver på Twitter at Frp svekkes om Ketil Solvik-Olsen gir seg på Stortinget.

- Ketil må finne ut av dette

Frp-leder Siv Jensen vil ikke legge press på Ketil Solvik-Olsen, men sier at Frp legger vekt på å være fleksibelt.

Høyre er landets største parti

Høyre går fram 3,1 prosentpoeng til 35 prosent og posisjonerer seg som landets største parti. Det viser en måling som InFact har laget for VG.

Solvik-Olsen vurderer å gi seg på Stortinget

Ketil Solvik-Olsen blir sett på som kronprinsen i Frp og svært sentral i det borgerlige samarbeidet. Nå har han foreløpig takket nei til gjenvalg og fått ekstra betenkningstid.

Relaterte bilder

Statsråd Grete Faremo kommer til Madlaleiren mandag. FOTO: Cornelius Poppe, Scanpix

Samlesider politikk

Bompengefylket Rogaland Rogfast Bybane Ryfast

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest