- En menneskelig tragedie

Det mener Gro Skartveit som skal overta som leder i Venstres fylkestingsgruppe i Rogaland etter Helge Solum Larsen.

- Denne saken kom brått på, og jeg tror det er mange sjokkerte tillitsvalgte, ledere og velgere i Venstre nå. Vi er et lite parti og jobber tett sammen. Alle kjenner Helge eller vet hvem han er. Det er vanskelig å fokusere på politikken når vi står i slike menneskelige tragedier, og det er helt naturlig. Akkurat nå gjør jeg det jeg må, så får jeg ta følelsene senere, sier Skatveit som meddeler at hun ikke har sovet mye i natt.

Skartveit kom inn i bystyret i Stavanger i 1999 og har siden det arbeidet tett med Larsen. Hun har vært nestleder i Venstres fylkestingsgruppe i Rogaland, og overtar automatisk vervet som leder i gruppen. Hun er rystet over hendelsen.

- Dette er grusomt. Jeg har sagt lenge at ingen parti eller organisasjoner har garanti for at slikt ikke skjer hos dem. Slike ting hender i politikken, det er mange maktposisjoner som kan utnyttes, sier Skartveit.

Finnøy-ordføreren fikk vite om hendelsen tirsdag morgen. Ifølge henne var det ikke mange som visste hva som hadde skjedd i helga, men at de som visste om det ivaretok jenta på en god måte.

- Jeg la meg til å sove rundt midnatt den kvelden. Møtet ble avsluttet som normalt på søndag, men jeg merket at alt ikke var helt som det skulle. Det var riktig å avvente med å gå ut med saken, for da fikk de som var tidlig involvert gå en runde i ro før alle ble involverte, sier Skartveit.

Skartveit har selv opplevd overgrep og skrev om det i boka «Ulvar i lammeflokken» som ble utgitt i 1997.

- De fleste klarer å skille mellom person og parti i en slik sak. Partiet gjør alt for å ivareta de involverte med hovedvekt på jenta og vil ikke dekke til noe. Det er viktig at partiet fokuserer på jenta. Det hadde vært hardt for meg om det ikke hadde blitt gjort. Jeg kjenner smerten og det tragiske, personlige omfanget, sier Skartveit.

Valgkomiteen har innstilt Larsen som nestleder til årsmøtet. Han har trukket seg fra alle tillitsverv og er sykemeldt slik at han ikke kan utøve de folkevalgte vervene han har i partiet. Ifølge Skartveit må valgkomiteen lage en ny innstilling.

- Helge er en enormt dyktig politiker som har hatt mange tunge verv på alle nivå. Jeg har sett opp til det politiske arbeidet hans, men nå er det riktig at han går ut av alle verv i Venstre fram til politisaken er avsluttet. Det er et stort tap for partiet å miste kompetansen hans, men vi klarer å fordele vervene han har hatt.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Siste fra Politikk

Ap og Høyre fram, Frp i fall på ny måling

Arbeiderpartiet og Høyre er nesten jevnstore med en oppslutning på henholdsvis 31,7 og 30,2 prosent, mens Fremskrittspartiet faller til 17,4 prosent. Det viser en måling som Norstat har laget for Vårt Land.

Borgli vil ikke på Stortinget

Pål Morten Borgli (Frp) har svart nominasjonskomiteen at han vil fullføre sin oppgave i Sandnes.

Twitter-støtte til Solvik-Olsen

Flere skriver på Twitter at Frp svekkes om Ketil Solvik-Olsen gir seg på Stortinget.

- Ketil må finne ut av dette

Frp-leder Siv Jensen vil ikke legge press på Ketil Solvik-Olsen, men sier at Frp legger vekt på å være fleksibelt.

Høyre er landets største parti

Høyre går fram 3,1 prosentpoeng til 35 prosent og posisjonerer seg som landets største parti. Det viser en måling som InFact har laget for VG.

Relaterte bilder

Gro Skartveit overtar som nestleder i Venstre.

Gro Skartveit overtar vervet som leder av Venstres fylkestingsgruppe i Rogaland etter Helge Solum Larsen FOTO: Knut S. Vindfallet

Samlesider politikk

Bompengefylket Rogaland Rogfast Bybane Ryfast

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest