• FOTO: Scanpix

Kreativitet skal bli nytt fag i skulen

Musikk, kunst, handverk, dans, drama, design og film skal inn i det nye kreativitets-faget, sa kunnskapsministeren i sin tale på SV sitt landsmøte i dag.

Kvifor? Solhjell grunngav det slik:

- Toyota etterspør kreativitet når dei skal tilsetja bilmekanikarar. Bortimot alle stillingsannonsar gjer det. For å gjera nye oppdagingar, krevst kreativitet. Albert Einstein tenkte nytt. William Shakesspeare kunne skriva, men han var også usedvanleg kreativ. Utan dei som følgjer sin kreativitet, stoppar samfunnet opp.

Vekstnæring

Så til grunn nummer to:

-Kunst- og kulturnæringane blir det lagt for lita vekt på. Det er ei av dei næringane som veks sterkast i Norge. Næringa sysselset 100 000 menneske, og er altså like stor som reiseliv, sa Solhjell.

Lærer meir

Grunn nummer tre:

- Professor Ann Damford har skreve ein stor rapport for Unesco: Den viser at det er særleg tre land som gjer det spesielt skarpt innan kunst og kultur i skulen. Det er Sør-Korea, Finland og Canada. Dei tre ligg høgaste på Pisa-undersøkinga. Det er ein interessant samanheng. Rapporten viser også at elevar som gjer det sterkt og har godt tilbod i kreative fag, også får betre resultat i andre fag. Fordi det gir dei ei oppleving av meistring. som igjen gir elevane større sjøltillit som dei tek med seg til ekstra innsats i andre fag. Dei blir sett på annan måte av andre elevar og lærarar: Jøss, her var det noko! sa Solhjell. Kjem ikkje av seg sjøl:

- Det er ikkje slik at kreativitet bare veks på trær. La dei tusen blomar, bløma, blir det sagt. Ja, men me må gjera noko for at det skjer, avslutta kunnskapsministeren.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Siste fra Politikk

- Gi bøndene et nytt tilbud

Senterungdommen ber moderpartiet og resten av regjeringen komme med et nytt tilbud til bøndene i jordbruksoppgjøret før saken behandles i Stortinget.

Høybråten skriver for Huffington Post

Anerkjent amerikansk nettavis har invitert Dagfinn Høybråten (KrF) som blogger.

Munnhuggeri i spørretimen

Fremskrittspartiets Ketil Solvik-Olsen godtok ikke uten videre å bli avbrutt av stortingspresidenten under en opphetet debatt med statsministeren i Stortingets spørretime onsdag.

Krever forbud mot utsendelse

I påvente av rettssak mot staten på vegne av 451 etiopiere, ber advokatene Oslo Tingrett legge ned midlertidig forbud mot tvangsutsendelser til Etiopia. – Jeg regner med svar hver dag som helst og jeg regner med at vi får medhold, sier advokat Kjell Brygfjeld.

Frp alene om økt oljepengebruk

Som eneste parti på Stortinget åpner Fremskrittspartiet for å øke oljepengebruken i revidert nasjonalbudsjett.

Samlesider politikk

Bompengefylket Rogaland Rogfast Bybane Ryfast

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest