• FOTO: Pål Christensen

Mens menn tar kaka, kjøpte kvinner vafler

Mann? Da koster vaffelen ti kroner. Kvinnene slipper med seks. Rettferdig, mener Rød Ungdom.

– Ut fra inntektsforskjellene i Rogaland er denne prisdifferansen på vafler rettferdig, forkynte Rød Ungdom i lav vintersol ved Breiavatnets bredd. I landet som helhet har kvinner 85 prosent av en manns inntekt, men i Rogaland må damene nøye seg med usle 55 prosent.

For at de skulle slippe å fomle med femtiøringer, måtte damene betale seks kroner for vaflene. Menn måtte ut med ti.

Tilbudet slo godt an blant de lavest lønte. Av de om lag 40 første vaflene ble kun én kjøpt av en mann, rapporterer Truls Drageset Dydland, leder av Rød Ungdom i Stavanger, ungdomsavdelingen til partiet Rødt. Med seg ved vaffelbordet hadde han partikameratene Markus Kvam og Øydis Rake Hegg.

– At kvinner tar noen års permisjon i forbindelse med fødsel, forklarer ikke den store inntektsforskjellen. Den bunner for det meste i en vrangforestilling om at menn er flinkere enn kvinner, sier Øydis Rake Hegg.

De tre RU'erne mener offentlig sektor i arbeidslivet trenger en stor pott for lønnsutjevning, og den potten må regjeringen sørge for.

Men hvem stekte vaflene på partikontoret? Ikke kvinner. Det var Johannes Vagle og Bjørn Snoen.



Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Politikk

Borgli vil ikke på Stortinget

Pål Morten Borgli (Frp) har svart nominasjonskomiteen at han vil fullføre sin oppgave i Sandnes.

Twitter-støtte til Solvik-Olsen

Flere skriver på Twitter at Frp svekkes om Ketil Solvik-Olsen gir seg på Stortinget.

- Ketil må finne ut av dette

Frp-leder Siv Jensen vil ikke legge press på Ketil Solvik-Olsen, men sier at Frp legger vekt på å være fleksibelt.

Høyre er landets største parti

Høyre går fram 3,1 prosentpoeng til 35 prosent og posisjonerer seg som landets største parti. Det viser en måling som InFact har laget for VG.

Solvik-Olsen vurderer å gi seg på Stortinget

Ketil Solvik-Olsen blir sett på som kronprinsen i Frp og svært sentral i det borgerlige samarbeidet. Nå har han foreløpig takket nei til gjenvalg og fått ekstra betenkningstid.

Relaterte bilder

FOTO: Pål Christensen

Samlesider politikk

Bompengefylket Rogaland Rogfast Bybane Ryfast

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest