• Høyre går tilbake 5,3 prosentpoeng på en ny måling.

    FOTO: Scanpix

Ny elendig måling for Høyre

Høyre går tilbake 5,3 prosentpoeng, og får en oppslutning på 13,4 prosent på en ny meningsmåling.

Frp går fram med nøyaktig det samme som Høyre går tilbake, 5,3 prosentpoeng, til 27,2 prosent. Det viser meningsmålingen InFact har gjort for VG i mars.

- Høyre lekker til Frp i veldig stor grad. Våre tall viser at én av fire som sier at de stemte Høyre ved kommunevalget i 2007, ville stemt Frp ved stortingsvalget i morgen, sier Infact-leder Knut Weberg til VG.

Det er andre gang på én uke at Høyre-leder Erna Solberg får en måling helt nede på 13-tallet. I en måling Opinion gjorde for Avisenes Nyhetsbyrå tidligere denne uken, fikk Høyre 13,2 prosent. Ved stortingsvalget i 2005, som var historiens dårligste for Høyre, fikk partiet 14,1 prosent.

Arbeiderpartiet er størst på målingen med 32,2 prosents oppslutning til tross for en tilbakegang på 1,7 prosentpoeng.

KrF får 6,5 prosent, fram 0,9. Venstre får 5 prosent, fram et halvt prosentpoeng. SV går fram 1,4 prosentpoeng til 6,9, mens Senterpartiet får 6,6 prosent, en framgang på et halvt prosentpoeng.

Om denne målingen hadde vært stortingsvalg ville de tre rødgrønne regjeringspartiene fått 81 mandater, fire under enn det som kreves for flertall på Stortinget.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Politikk

Borgli vil ikke på Stortinget

Pål Morten Borgli (Frp) har svart nominasjonskomiteen at han vil fullføre sin oppgave i Sandnes.

Twitter-støtte til Solvik-Olsen

Flere skriver på Twitter at Frp svekkes om Ketil Solvik-Olsen gir seg på Stortinget.

- Ketil må finne ut av dette

Frp-leder Siv Jensen vil ikke legge press på Ketil Solvik-Olsen, men sier at Frp legger vekt på å være fleksibelt.

Høyre er landets største parti

Høyre går fram 3,1 prosentpoeng til 35 prosent og posisjonerer seg som landets største parti. Det viser en måling som InFact har laget for VG.

Solvik-Olsen vurderer å gi seg på Stortinget

Ketil Solvik-Olsen blir sett på som kronprinsen i Frp og svært sentral i det borgerlige samarbeidet. Nå har han foreløpig takket nei til gjenvalg og fått ekstra betenkningstid.

Samlesider politikk

Bompengefylket Rogaland Rogfast Bybane Ryfast

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest