Rumsfeld blir i to dager

Den amerikanske forsvarsminister Donald Rumsfeld skal oppholde seg to dager i Stavanger neste uke.

Forsvarsministeren dropper et planlagt besøk i Bodø og prioriterer i stedet er to dagers besøk i den norske oljehovedstaden. Han lander på Sola tirsdag 7. juni og blir i byen til neste dag, opplyser forsvarsminister Kristin Krohn Devold (H), til Aftenbladet.

Stavanger blir dermed den eneste norske by som får den amerikanske forsvarsministeren på besøk i denne omgang. Det er en fin gest til byen og dens befolkning, sier Krohn Devold.

Under oppholdct skal Rumsfeld og hans følge bo på Radisson SAS Atlantic Hotel. Sikkerhetsansvarlig under oppholdet blir politimester Olav Sønderland i Rogaland politidistrikt. Etter stavangeroppholdet drar Rumsfeld videre til Natos forsvarsministermøte i Brussel.

I Stavanger skal han ikke uventet besøke Natos Joint Warfare Centre på Jåttå. Ifølge Kristin Krohn Devold var støtten fra den amerikanske forsvarsministeren meget verdifull da Norge for et par år siden arbeidet intenst innad i forsvarsalliansen for å få den nye, europeiske Nato-kommandoen for omforming og trening lagt til Stavanger.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Politikk

Ap og Høyre fram, Frp i fall på ny måling

Arbeiderpartiet og Høyre er nesten jevnstore med en oppslutning på henholdsvis 31,7 og 30,2 prosent, mens Fremskrittspartiet faller til 17,4 prosent. Det viser en måling som Norstat har laget for Vårt Land.

Borgli vil ikke på Stortinget

Pål Morten Borgli (Frp) har svart nominasjonskomiteen at han vil fullføre sin oppgave i Sandnes.

Twitter-støtte til Solvik-Olsen

Flere skriver på Twitter at Frp svekkes om Ketil Solvik-Olsen gir seg på Stortinget.

- Ketil må finne ut av dette

Frp-leder Siv Jensen vil ikke legge press på Ketil Solvik-Olsen, men sier at Frp legger vekt på å være fleksibelt.

Høyre er landets største parti

Høyre går fram 3,1 prosentpoeng til 35 prosent og posisjonerer seg som landets største parti. Det viser en måling som InFact har laget for VG.

Samlesider politikk

Bompengefylket Rogaland Rogfast Bybane Ryfast

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet