• FOTO: Kyrre Lien, Scanpix

Skuespiller-Skavlan provoserer i sykedebatten

Jenny Skavlan (23) uttrykte seg ved inngangen til helgen kritisk om arbeidstakere som sitter hjemme når de er sykmeldte. Utspillet har fått Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon til å se rødt.

Den populære skuespilleren, som blant annet er kjent for sin rolle i nazizombiesplatterfilmen «Død Snø», har vakt oppsikt med uttalelser hun kommer med i denne månedens utgave av motebladet Costume.

- Nå skal jeg ikke bagatellisere problemene deres, men hjelper det å sitte hjemme og stirre i veggen? Jeg tror ikke du blir noe friskere av det. Jeg er ikke en som låser meg inne og er deppet, selv om det har vært mye til tider. Jag har for eksempel røket ut av «Skal vi danse», sier Skavlan til Costume.

«Ønsker ikke å provosere»

Hun mener folk som opplever en tung tid bør legge det bak seg og komme videre i livet. Overfor VG Nett presiserer Skavlan at hun ikke ønsker å provosere med sitatet.

- Det er mange grunner til at folk er syke og sitter hjemme. Men når det gjelder meg selv, så hadde jeg ikke klart det. Jeg er nødt til å være aktiv hele tiden. Men når det skal sies, så har jeg overdrevet litt i sitatet. Jeg tror jo ikke at folk sitter hjemme og stirrer i veggen når de er syke, sier skuespilleren og legedatteren.

Til VG Nett gjør hun det også klart at hun ikke er redd for å støte noen med uttalelsene:

- Nei, egentlig ikke. Jeg er jo ikke den første som uttaler meg om dette temaet. Det er min personlige mening og har ingenting med min far å gjøre. Vi har aldri diskutert dette temaet hjemme, sier Skavlan.

Men reaksjonene lot ikke vente på seg. Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon slo i VG Nett kraftig tilbake mot Skavlans utspill:

- Å gå ut på denne måten kan i verste fall være veldig farlig - og kan føre til at pasienter som burde søkt profesjonell hjelp tror at de kan bli friske på egen hånd, sier assisterende generalsekretær Jarl Ovesen, i Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon.

«Bambi på glattisen»

Han understreker at organisasjonen representerer tusenvis av psykisk syke som aldeles ikke kjenner seg igjen i skuespillerens uttalelser – og som har hatt det mye verre enn å ryke ut av «Skal vi danse».

- Hun blir litt bambi-på-glattisen når hun sier dette. Det blir litt latterliggjøring av et stort problem, og det er stor forskjell på å ha to-tre tunge dager og på å ha en depresjon, sier Ovesen til VG Nett.

Den assisterende generalsekretæren advarer også andre kjendiser mot å formidle det han karakteriserer som «lettvinte løsninger» på depresjoner.

- Det er greit at hun snakker om sine egne erfaringer, men hun skal være uhyre forsiktig med å markedsføre sin egen resept til andre som er deprimerte og har en tung tid. Fallhøyden kan bli veldig stor, sier Ovesen.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Politikk

- Solum Larsen skjenket 17-åringen

Helge Solum Larsen ga spritholdige drinker til den 17 år gamle jenta som har anmeldt ham for voldtekt.

- KrF spares for mange utfordringer

Mens alkohol og nachspiel er utbredt på de andre partienes politiske møter, tror nestleder Dagrun Eriksen i KrF at partiet spares for en del utfordringer ved ikke å tilby alkohol.

Glede over bra årsmøte blei til sjokk

Leiar i Suldal Venstre og resten av lokalpartiet hadde lenge gledd seg til å få vera vertskap for fylkesårsmøtet  til Rogaland Venstre på Ryfylke fjordhotell på Sand.

Vanskelig kabal for Venstre

Det blir ingen lett oppgave for Venstre å fylle vervene til Helge Solum Larsen i Stavanger-politikken.

Stor støtte til Venstre

Støtteerklæringene har strømmet inn til Venstre etter voldtektsanmeldelsen.

Relaterte bilder

FOTO: Sveinung Svendsen, Euforia Film

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet