Tvedt er ikke bekymret for bybanen

At bybaneutredningen blir utsatt, vil ikke gå ut over framdriften av bybanen, mener fylkesordfører Tom Tvedt og Odd Arild Kvaløy, leder av samferdselsutvalget.

En bekymret Hallgeir Langeland (SV) hadde i dag møte med sine rødgrønne kamerater i fylket om saken.

– Jeg bad om å få et notat der fylkespolitikerne klargjør bybanens status og om prioriteringen av prosjektet. Fylkesordføreren lovet å komme med det i løpet av januar, forteller stortingsrepresentant Langeland til aftenbladet.

– Er du beroliget nå?

– Ja, hvis de gir et klart signal om at bybanen har den statusen den bør ha, nemlig prioritet nummer 1, svarer Langeland.

Ta det med ro

Fylkesordfører Tom Tvedt mener både Langeland, Helge Solum Larsen (V), Leif Johan Sevland (H) og andre som er bekymret for bybanens framdrift kan ta det med ro:

– Fylkestinget har gjort vedtak om hva som er Rogalands prioriteringer inn mot Nasjonal Transportplan. Det har vi sendt inn i god tid før høringsfristen. Der står det at bybanen er prioritert. Regjeringen har i tillegg bedt oss om å lage en konseptvalgutredning der vi må gå gjennom hver minste detalj for å vise at det er rett beslutning. Det er viktig at vi gjør den jobben grundig, ellers får vi utredningen i retur fra Finansdepartementet. Så vil Langeland ha et notat utover det, og det ser jeg ingen problemer med, sier Tvedt til Aftenbladet.

Ingen betydning

At konseptvalgutredningen blir utsatt fra januar til mars har ingen betydning for det som kommer til å stå i Nasjonal Transportplan (NTP), følger Kvaløy opp: Han trekker fram to grunner til det: For det første er NTP-arbeidet allerede kommet langt. For det andre har fylkestinget enstemmig sendt uttalelse til regjeringen om at bybanen har høy prioritet i Jærenpakke 2.

Statssekretær Svein Fjellheim (Ap) synes ikke fylket har vært tydelig i prioriteringene i det hele tatt:

– Dere har jo prioritert alt. Dere har ikke prioritert mellom de oppsatte prosjektene: Hva er nr. 1, 2, 3 og så videre?

I sin prioritering (altså fylkestingets innspill til NTP-en) har nemlig fylkeskommunen lagt en prioriteringsliste for stamveier, en for riksveier, en for kollektivtransport etc.

Ønskelista:

Slik ser prioriteringene ut:

Buss og bybane:

1. Kollektivtiltak langs riksvei 44 og riksvei 509 på Nord-Jæren.

2. Bybane, 1 byggetrinn.

3. Kollektivfelt på Jåsund.

4. Kollektivfelt på Haugalandet.

5. Flere kollektivfelt langs riksvei 44 og riksvei 509.

6. Kollektivfelt Sandnes øst.

7. Flere kollektivtiltak i Haugalandspakken.

8. Bybane, 2. byggetrinn.

Riksveier:

1. Utbedringer langs riksvei 13 Strand-Suldal, 1. etappe.

2. Rv 44 Gandsfjord bru.

3. Rv 13 Solbakktunnelen (Ryfast).

4. Rv 13 Hundvågtunnelen.

5. Rv 505 Skjæveland- Foss-Eikeland-E-39.

6. Rv 13 Sandsfjord bru.

7. Rv 520 Ny Saudavei.

8. Rv 44 Sør-Jæren.

9. Rv 47 Karmøy og Haugesund nord.

10. Rv 47 Haugesund sentrum.

11. Rv 13 Strand-Suldal 2. etappe.

12. Rv 44 Sokndal.

13. Rv 501 Lund.

14. Rv 46 Vindafjord.

15. Rv. 44 Egersund.

16. Rv 13 Røldal-Suldal.

Stamveier:

1. Eiganestunnelen-Smiene- Harestad.

2. Rogfast.

3. Sandved-Hove.

4. Hove-Ålgård.

5. Haukås- Apeland.

Jernbane:

1. Ferdigstilling av dobbeltsporet mellom Stavanger og Sandnes.

2. Linjeomlegging i Drangsdalen.

3. Moderniseringstiltak mellom Sandnes og Ualand (krysningsspor, dobbeltspor, linjeomlegging).

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Politikk

Ap og Høyre fram, Frp i fall på ny måling

Arbeiderpartiet og Høyre er nesten jevnstore med en oppslutning på henholdsvis 31,7 og 30,2 prosent, mens Fremskrittspartiet faller til 17,4 prosent. Det viser en måling som Norstat har laget for Vårt Land.

Borgli vil ikke på Stortinget

Pål Morten Borgli (Frp) har svart nominasjonskomiteen at han vil fullføre sin oppgave i Sandnes.

Twitter-støtte til Solvik-Olsen

Flere skriver på Twitter at Frp svekkes om Ketil Solvik-Olsen gir seg på Stortinget.

- Ketil må finne ut av dette

Frp-leder Siv Jensen vil ikke legge press på Ketil Solvik-Olsen, men sier at Frp legger vekt på å være fleksibelt.

Høyre er landets største parti

Høyre går fram 3,1 prosentpoeng til 35 prosent og posisjonerer seg som landets største parti. Det viser en måling som InFact har laget for VG.

Relaterte bilder

FOTO: Jan Tore Glenjen

Samlesider politikk

Bompengefylket Rogaland Rogfast Bybane Ryfast

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet