Bergesen vil bli UiS-rektor

Omdømmet de neste årene vil avgjøre om UiS blir et B-universitet eller ikke, mener forskningsdirektør Helge Ole Bergesen ved UiS. Nå stiller han i rektorvalget.

- Styrket kvalitet i forskning og utdanning er nødvendig om UiS skal forbli et fullverdig universitet. Så alvorlig er det. Det betyr at vi må stå samlet og bruke mer energi utad og mindre på interne spørsmål om struktur og organisasjon, sier Helge Ole Bergesen.

Og nå ønsker den nyansatte forskningsdirektøren ved UiS og tidligere statssekretæren til Kristin Clemet (H) å bidra ved å bli rektor, og dermed styreleder, ved UiS i fire år fra sommeren. Skulle han vinne rektorvalget 22.mars, blir han altså sjef til sjefen sin i dag, universitetsdirektør Per Ramvi.

KVINNELIG PARTNER:
Med på laget, som prorektor-kandidat, har Bergesen førsteamanuensis Elaine Munthe ved Institutt for allmennlærerutdanning og spesialpedagogikk. Hun arbeidet tidligere ved Senter for atferdsforskning ved UiS.

- Det var krevende å bli universitet, men det blir enda mer krevende å forbli det i en stadig hardere konkurranse. Hvis ikke, risikerer vi å få et B-stempel, sier statsviteren, forskeren, fagforfatteren og i denne sammenhengen eks-politikeren Bergesen.

TRE OMRÅDER: Og konkurranse er stikkordet: Konkurranse om studentene, som blir færre når stadig mindre årskull når studentalder. I økende grad melder også utenlandske læresteder seg i konkurransen om studentene. Konkurranse om forskere og lærere i det kommende generasjonsskiftet, når de mange som ble ansatt i høyere utdanning på 1970-tallet, blir pensjonister. Konkurranse om offentlige forskningsmidler fra Forskningsrådet og EU. Men også i økende grad konkurranse om penger fra eksterne kilder, som er den internasjonale utviklingen.

- Hvis vi ikke makter å bedre vårt omdømme gjennom å styrke kvaliteten på forskningen og utdanningen ved UiS, vil vi tape i denne konkurransen. Her er det som i fotballen. De som vinner, får mer. De som ikke vinner, får mindre. Og vi må ikke gjøre som i Viking, og si «vi rykker ikke ned». Her må vi være blant de beste, ellers rykker vi ned, sier Bergesen.

STRJERNØ-UTVALGET: - Tenker du også på utredningen om framtidig struktur for høyere utdanning og forskning i Norge?

- Ja, absolutt. Stjernø-utvalget er en utfordring. Det er del i en politisk prosess med uklart formål. Vi må satse alle krefter på kvalitet og på å bedre vårt omdømme for å hevde oss i den konkurransen som kommer, hvordan den nå enn blir, svarer Bergesen.

Fra utvalgsleder Steinar Stjernø, professor og tidligere rektor ved Høgskolen i Oslo, er det kommet signaler om at vi om få år kan få mer enn 10 nye universiteter, og det kan bli aktuelt å skille mellom A- og B-universiteter. I sin tid mente han at landet ikke trenger flere enn fire universiteter; Høgskolen i Stavanger ble det femte.

torgeir.volstad@aftenbladet.no

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Politikk

Forsvareren: - Mediene driver personforfølgelse av en svært syk mann

Voldtektssiktede Helge Solum Larsens forsvarer mener mediene driver personforfølgelse av Venstre-toppen.

Venstre klar for selvkritisk runde

- Var det noe vi burde ha gjort annerledes? Vi må nå stille oss alle tenkelige og utenkelige selvkritiske spørsmål, sier Venstres generalsekretær.

Gro Skartveit: - Umenneskeleg arbeidspress

- Eg har vore uroleg for ein ting med Helge Solum Larsen: Det er det mest umenneskelege arbeidspresset han har hatt, seier Gro Skartveit.

Lysbakken beklager - midlene burde ha vært utlyst

Midlene som ble brukt til selvforsvarskurs for jenter, burde ha vært lyst ut på forhånd. Det erkjenner Audun Lysbakken (SV), som beklager departementets håndtering av saken.

Skei Grande: - Ikke akseptabelt å feste med mindreårige

Venstre-leder Trine Skei Grande mener det ikke kan aksepteres at partitopper fester sammen med mindreårige. Hun varsler oppvask med fylkeslederen i Rogaland Venstre.

PERIODE: Rektor og prorektor (viserektor) velges for fire år av gangen. Neste periode starter i august. Rektor er også styreleder for UiS.

NOMINASJON: Frist for å foreslå kandidater til en særskilt nominasjonskomité går ut 9.februar. Rektor/prorektor-kandidater stiller i par.

VALGET: Avholdes 22.mars, forhåndstemming fra 5.mars.

VELGERE: Alle faglig og administrativt ansatte og studentene kan stemme i rektor-valget.

KANDIDATER: Aslaug Mikkelsen, professor i organisasjon og ledelse, bekreftet for to måneder siden i Aftenbladet at hun ville stille. Med seg som prorektor-kandidat har hun førsteamanuensis Egil Gabrielsen ved Lesesenteret.

Torsdag bekrefter forskningsdirektør Helge Ole Bergesen at han er kandidat, sammen med førsteamanuensis og temaleder Elaine Munthe ved lærerutdanningen.

Relaterte bilder

FOTO: Anders Minge

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest