– Det er han i kjeledress som er Høyres helt
Rimi-Hagen og andre finanskjendiser i Oslo er verken representative for norsk næringsliv eller for Høyre. Det er det bedriftseiere i kjeledress som Ove Kaldheim som er, sier Bent Høie (H).
AV: margunn ueland
I serien «Velgerne snakker» traff Aftenbladet Høyrefolk på Eiganes som vurderte å stemme Ap eller Venstre fordi de ikke vil ha en regjering der Frp er med. Det var blant annet damer som var opptatt av utdanning og kultur.
Men da Aftenbladet var på golfbanen for å snakke med Høyre-velgere før partiets landsmøte i vår, møtte vi menn fra næringslivet som vurderte å stemme Frp. De var særlig opptatt av lavere skatt og viktigheten av et regjeringsskifte.
- Hvordan skal Høyre tilfredsstille begge disse fløyene i partiet?
Regjeringsskifte
- Høyrefolk som sliter må ikke bli sittende hjemme. Den sikreste måten å få mest mulig Høyre-politikk på, er å sørge for at Høyre blir størst mulig. Et stort Frp og et lite Høyre kan fort føre til at KrF og Venstre velger Jens Stoltenberg. Da får vi ingen borgerlig regjering, svarer Bent Høie. Han er Høyres toppkandidat i Rogaland og med i Høyres arbeidsutvalg og sentralstyre.
Gjerdepåler
- Høyre kan samarbeide med både Frp, KrF og Venstre, men ikke om hva som helst, forsikrer Bent Høie:
- Vi inngår aldri et regjeringssamarbeid uten at vi kan se Høyre-velgerne i øynene på den politikken en slik regjering skal føre. Det er uaktuelt for Høyre å være med på en rasering av kulturlivet. Dette er en av de fire gjerdepålene som Erna Solberg slo ned overfor Frp allerede for ett år siden. De tre andre er en ansvarlig økonomisk politikk, en offensiv klimapolitikk og en integreringspolitikk som ikke levner noen tvil om at folk som har lovlig grunn til å være i Norge, skal behandles på en anstendig måte.
Hakking
Høie synes det er urettferdig at det er Høyre som de politiske synserne hakker på fordi det er såkalt «kaos på borgerlig side», og ikke Frp:
- Høyre er det eneste partiet som vil samarbeide med de tre andre borgerlige partiene. Ansvaret for å få til en borgerlig regjering bør først og fremst ligge på det største partiet, nemlig Frp.
Lavere skatt
- Damene på Eiganes var opptatt av skole og kultur, mennene på golfbanen av lavere skatt. Hva prioriterer Høyre?
- Skatt og skole er Høyres viktigste saker. Vi er på offensiven i skattedebatten. Vi skal avvikle toppskatten for alle som tjener under 500.000 kroner, fjerne arveavgiften og gradvis avvikle formuesskatten.
- På offensiven, sier du: Siv Jensen (Frp) lover å avvikle hele formuesskatten og det fort?
- Vi skal starte med å avvikle formuesskatten på arbeidende kapital. Det er kravet fra både NHO og Bondelaget. Det skal vi klare i løpet av perioden.
Sveaas og Hagen
- Tror du Rimi-Hagen og Christian Sveaas vil være fornøyd med det?
- Det er ikke Christen Sveaas og Rimi-Hagen som har best greie på hva som er god Høyre-politikk.
Fortvilet
- Når vi ser og hører på dem, tror jeg mange reagerer som så: «Uff, sånn er ikke vi. Vi er ikke i samme bås som dem og rikingene i Høyre. Takke oss til partier som er for folk flest...»
Jeg forstår mange ikke kjenner seg igjen i dem. Derfor er det fortvilet at de som blir trukket fram som næringslivets ansikt i Norge, stort sett er kjendis-finansfolk i Oslo. Det gjør det lett for de rødgrønne å snakke om at de skal flå de rike. Mens de som utgjør ryggraden i norsk næringsliv, er hardtarbeidende småbedriftseiere som slett ikke er «rikinger».
Det finnes flere kapitalister i kjeledress enn i shorts her i landet. Dessverre er det ikke de som slipper til i riksmedia. Det er sånne som fiskeoppdretter Ove Kaldheim som Aftenbladet traff på Karmøy som er Høyres helter, sier Bent Høie.
Les også
Aftenbladet har vært ute og snakket med velgerne i de sju kommunene hvor de sju største partiene hadde størst oppslutning ved sist stortingsvalg. Vi har intervjuet Høyre-velgere i Stavanger, KrF-velgere på Finnøy, V-folk i Eigersund, Sp-folk i Hjelmeland, SV-ere i Suldal, Ap-velgere i Sauda og Frp-folk i Karmøy.



Kommentarer