– Er sex-kjøp en menneskerett?

Leder i Stavanger Sosialistisk Ungdom Erik Faret Sakariassen, reagerer på at Frp vil gjøre sex-kjøp i Norge lovlig igjen.

– Mener Frp det er en menneskerett å kjøpe sex? Vil partiet har mer menneskesmugling og hallikvirksomhet? undrer 18-årige Eirik Faret Sakariassen fra SU i Stavanger.

LES OGSÅ:

Stortingsrepresentant Solveig Horne (Frp) fra Sola mener forbudet mot sex-kjøp i Norge bør reverseres.

– Det som kommer fram nå er akkurat det vi fryktet da sexkjøpforbudet ble vedtatt. De prostituerte er tilbake i gatene og de sier at de har fått det verre. Det var det vi advarte mot i Stortinget. Nå fremstår det hele kun som en feilslått renovasjonslov, et forsøk på å forby noe man ikke liker, sier Solveig Horne, som sitter i Stortingets justiskomité, til Nettavisen.

Sosialistisk Ungdom er av en helt annen oppfatning.

Politiet mener loven fungerer

– Mord og voldtektssaker kan også være vanskelige å løse opp i, men man kan likevel ikke argumentere for at dette skal være lovlig. Begynner en med den type argumentasjon som Horne her tyr til, så har vi et alvorlig problem, mener Faret Sakariassen.

Han mener loven som ved nyttår ble innført mot sex-kjøp fungerer, og viser til uttalelser fra politioverbetjent Øyvind Nordgaren, leder av Oslo-politiets egen spesialgruppe mot menneskehandel (STOP).

– Erfaringene nå viser helt klart at loven har hatt sin berettigelse. Vi ser at det er færre kvinner som kommer til Norge for å prostituere seg, ergo er det færre som blir utsatt for hallikene og menneskehandlere, uttalte politioverbetjent Øyvind Nordgaren til NTB tidligere i sommer.

– Det er vanskelig å ta dem som kjøper sex, men politiet vil finne markedet så lenge kundene gjør det. Men politiet må ha nok ressurser for å ta lovbryterne, sier Sakariassen.

Verre for de prostituerte

– De prostituerte sier det har fått det verre?

– De som alt er her har fått det vanskeligere, det er mer komplisert å drive med dette. Men det er færre som tvinges hit og inn i prostitusjon nå enn før, mener Sakariassen som vil hjelpe de prostituerte til et nytt liv.

– De trenger hjelp til å få seg en utdanning, jobb og bolig, sier han.

– Er dagens hjelpetilbud bra nok?

– Nei, det er et stort forbedringspotensiale, medgir Faret Sakariassen.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Følg saken

FOTO: Signe Christine Urdal

Valgresultater 2011

  • Valgresultater 2011

Valgomat: Hvilket parti passer for deg?

  • Valgomat 2011

Følg valgbloggen

  • Valgbloggen 2011

Serie: Fattig i Lykkeland

  • Serie: Fattig i Lykkeland

På forsiden nå