-
Høyre er den store skolevalgvinneren i Stavanger. Leder Serine Jonassen i Rogaland Unge Høyre er fornøyd. Her deltar hun i paneldebatt på Sting tirsdag kveld.FOTO: Jon Ingemundsen
Flertallet stemmer Høyre
Resultatene fra årets skolevalg tyder på at Høyre er den store vinneren i Stavanger.
AV: ingvild Lygren-Junge
Valgresultatene fra ni videregående skoler i Stavanger viser at Høyre og Arbeiderpartiet kommer best ut under årets skolevalg. Fremskrittspartiet har mistet mange velgere, men står fremdeles sterkt ved enkelte skoler.
Rent bord
Både St. Svithun og St. Olav gav Høyre et soleklart flertall med over 40 prosent av stemmene. Partiet gjorde rent bord ved St. Svithun videregående skole med 49.3 prosent. Høyre hadde en økning på over 11 prosent og endte opp med 40.7 prosent av alle stemmene ved St. Olav. Partiet har i flere år gjhatt høy oppslutning blant elevene på de to videregående skolene.
Arbeiderpartiet har gjort et godt valg og fikk nest størst oppslutning blant flere av skolene hvor Høyre dominerte. Med en økning på 10.5 prosent ble Arbeiderpartiet den store vinneren ved Bergeland skole med 33.6 prosent av stemmene. Også Høyre gjorde et godt valg ved denne skolen og endte med 20.0 prosent av stemmene og en økning på 12.3 prosent. Fremskrittspartiet endte opp som taperen med kun 19 prosent av stemmene. Dette er en tilbakegang i forhold til 2009 på 19.7 prosent.
Godalen
Det ser likevel ikke helsvart ut for Fremskrittspartiet som får 49.2 prosent av stemmene ved Godalen videregående skole. Partiet har hatt høy oppslutning ved denne skolen ved tidligere valg og øker oppslutningen med 1.6 prosent dette året. Også arbeiderpartiet gjør et godt valg med en økning på 6.7 prosent og ender opp med 20.1 prosent av stemmene.



Kommentarer