• Flere kvinner enn menn vil ha Stoltenberg-regjering, viser viser en meningsmåling som er gjort av Sentio-research for Arbeiderpartiet nylig.

    FOTO: Scanpix

Soleklart flertall for rødgrønn regjering

Det er soleklart flertall blant velgerne for fortsatt rødgrønn regjering, selv om de borgerlige får flertall på de fleste partimålingene.

46 prosent ønsker fortsatt rødgrønn regjering, mens 39 vil ha en borgerlig regjering, viser en meningsmåling som er gjort av Sentio-research for Arbeiderpartiet nylig. 15 prosent sier de ikke vet.

I en tilsvarende undersøkelse i mai var det nærmest dødt løp mellom de to alternativene.

Borgerlig på partimålingene

De fleste av de siste vanlige partimålingene ender opp med klart borgerlig flertall, men bildet blir altså et annet når velgerne blir spurt om regjeringsvalg.

Les også: Høyre lokker med lavere toppskatt

- Spørsmålet om regjeringsalternativer kommer til å bli et kjernespørsmål ved dette valget, sier valgforsker Bernt Aardal til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

Han tror grunnen til spriket er at velgerne forstår at summen av de fire borgerlige partiene ikke nødvendigvis gir en borgerlige regjering.

Samarbeidsproblemer

Verken Venstre eller KrF vil støtte en regjering med Frp, mens Frp ikke vil støtte en regjering der de ikke er med.

Bakgrunnstallene viser at 40-åringer er de klareste tilhengerne av en rødgrønn regjering, og at flere kvinner enn menn vil ha Stoltenberg-regjering. De rødgrønne står sterkest i Nord-Norge og svakest på Sørlandet.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Valgresultater 2011

  • Valgresultater 2011

Valgomat: Hvilket parti passer for deg?

  • Valgomat 2011

Følg valgbloggen

  • Valgbloggen 2011

Serie: Fattig i Lykkeland

  • Serie: Fattig i Lykkeland

På forsiden nå

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet