-
Terrortiltalte Anders Behring Breivik på fengslingsmøtet i tinghuset i Oslo.FOTO: Lise Åserud / Scanpix
Nå må Breivik godta tvangsundersøkelse
Høyesteretts ankeutvalg har avvist anken fra Anders Behring Breivik mot oppnevnelsen av nye sakkyndige i terrorsaken. Nå må 33-åringen belage seg på å bli tvangsundersøkt i fengselet.
AV: NTB
Høyesterett støtter dermed Oslo tingrett og Borgarting lagmannsrett i at dommerne i terrorsaken på egen hånd hadde anledning til å oppnevne nye sakkyndige.
- Høyesteretts ankeutvalg kan ikke se at den vurdering tingretten her har foretatt, og som lagmannsretten har sluttet seg til, bygger på en uriktig lovforståelse, står det i kjennelsen fra Høyesterett.
Tapte ankene
Breivik og hans forsvarere anket Oslo tingretts avgjørelse fra 13. januar om å oppnevne Terje Tørrisen og Agnar Aspaas som nye rettspsykiatrisk sakkyndige. Årsaken er at 33-åringen motsetter seg flere undersøkelser før rettssaken starter 16. april.
Forsvarerne mente at domstolen alene ikke hadde kompetanse til selv å oppnevne nye sakkyndige uten at påtalemyndigheten eller forsvareren hadde bedt om det.
Anken ble avvist av Borgarting lagmannsrett, men Breivik anket videre til Høyesterett, men heller ikke her fikk de medhold.
- Nå må sette oss ned og lese avgjørelsen før vi bestemmer hva vi skal mene om dette og om det er noe vi kan gjøre, sier advokat Vibeke Hein Bæra som har håndtert ankespørsmålet hos Breiviks forsvarere, til NTB.
Godtar tvang
I mellomtiden har Oslo tingrett også bestemt at de to sakkyndige skal gis mulighet for å tvangsobservere Breivik i Ila fengsel i inntil fire uker. Ettersom forsvarerne ikke har bedt om såkalt oppsettende virkning av dette vedtaket, betyr det at slik observasjon kan starte.
- Vi har hele tiden vært uenige med retten om denne oppnevningen. Men dersom Høyesterett mener den er riktig, vil vi ikke så tvil om spørsmålet om tvangsobservasjon, sier advokat Geir Lippestad til NRK.
Aspaas og Tørrisen har varslet at en judisiell observasjon vil kunne vare i inntil fire uker. Rettssaken mot Breivik skal starte 16. april og innen den tid skal både en tvangsobservasjon og helst en ny rapport om tilregnelighet være utarbeidet.
Fengselet er klare
Direktør Knut Bjarkeid ved Ila fengsel og forvaringsanstalt sier til NTB at de er klare til gjennomføringen av sin del av observasjonen.
- Vi er klare når Høyesteretts beslutning er klar. Det står ikke på oss, sier han, men understreker at fengselets ansvar begrenser seg til det sikkerhetsmessige og de praktiske lokalitetene.
I anken anførte forsvarsadvokatene Geir Lippestad og Vibeke Hein Bæra at retten baserte beslutningen om nye sakkyndige på taushetsbelagte opplysninger fra Ila fengsel, noe de hevder er feil i saksbehandlingen.
Dette spørsmålet tar Høyesteretts ankeutvalg derimot ikke stilling til. Ettersom opplysningene var allment kjent lenge før fengslingsmøtet den 13. januar mener ankeutvalget at tingretten sto fritt til å trekke disse opplysningene inn i grunnlaget for kjennelsen om ny oppnevning av sakkyndige. (©NTB)
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Terrorsaken
Aktørene









- Ernst Henning Eielsen (46), rådgiver
- Diana Patricia Fynbo (37), lærer
- Anne Elisabeth Wisløff (71), pensjonist
Vara:
- Ole Westerås (46), lærer




Alle sakkyndige følger saken, men er ikke alltid i salen.



50 historier
Slik rammet 22. juli
På forsiden nå
Siste saker
- Her ødelegges Drillos England-statistikk
- Dette skriver de engelske nettavisene om kampen
- Loeb vant, Petter Solberg måtte bryte
- Liverpool-fansen kan få svar tirsdag
- Regimet benekter skyld i Houla-massakren i Syria
- Hund angrep ved Badedammen
- Kortterminaler i drift igjen på Shell-stasjonene
- Framgang å spore? spør HP
- USA og Russland - kan bli enige om syrisk løsning
- Vil bevise på én dag at Breivik var alene
- Åndens makt
- Taxisjåføren klarte ikke å vekke henne
- Truet seg til arresten
- Dårlig karma på utested
- 17-åring sparket politimann
- Takken var et slag i fjeset
- Tuareger og islamister vil danne stat i Nord-Mali
- Lady Gaga avlyser etter trusler fra islamister
- Anmeldt for svindel av norske bistandspenger
- Politiet frykter at DNA-beviser går til spille
Mest lest
- Taxisjåføren klarte ikke å vekke henne
- Måtte bryte seg inn for å hindre brann
- Åndens makt
- Norske kreftforskere med oppsiktsvekkende funn
- Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
- Takken var et slag i fjeset
- Eurovision kom «hjem» til Sverige
- Dårlig karma på utested
- MC i sommersol
- -Deilig å slippe Forus
- Wirak kan droppe Vatneli
- Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles
- NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter
- Kommuneansatte oppførte seg uakseptabelt på fly
- 17-åring sparket politimann
Kommentarer