- Selvmordsbomber sto bak angrepet i Uganda
En selvmordsbomber var involvert i ett av de to bombeangrepene i Uganda søndag, ifølge myndighetene i landet. 76 mennesker ble drept i angrepene.
AV: NTB
Selvmordsbomberen skal ha utløst bomben på en etiopisk restaurant hvor folk hadde samlet seg for å se VM-finalen i fotball på TV.
- Vi kan bekrefte at det var en selvmordsbomber, sier innenriksminister Matia Kaaija.
Fant selvmordsvest
Mistankene om at det var en selvmordsbomber som sto bak minst ett av angrepene, ble styrket da ugandisk politi fant en selvmordsvest.
- En vest, fullstappet med eksplosiver og utstyrt med en detonator, ble funnet i en laptopbag i på en klubb i Kampala mandag. Det er en selvmordsvest, men den kan også benyttes som en hjemmelaget bombe som detoneres fra avstand, sa politisjef Kale Kayihura tirsdag.
Ugandisk politi pågrep tirsdag flere personer i forbindelse med angrepet, men ville ikke utdype hvem de pågrepne er.
- Bombene var plantet
Den al-Qaida-inspirerte somaliske islamistgruppen al-Shabaab har tatt på seg ansvaret for bombeangrepene.
Al-Shabaab nektet i går for at det dreide seg om et selvmordsangrep. Ifølge en talsmann for gruppen velsignet en av gruppens medlemmer de ansvarlige bak angrepene.
- Han velsignet dem og ønsket dem et langt liv. Derfor var det ikke noe selvmordsangrep, sier han.
- Bombene var plantet, sier talsmannen Yonis.
Den islamistiske gruppen har også uttalt at angrepet ment som hevn for at ugandiske soldater deltar i Den afrikanske unions fredsbevarende oppdrag i Mogadishu i Somalia.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Utenriks
På forsiden nå
Siste saker
- Sesampanerte kyllinglår med avokadosalat
- Finværet fortsetter, men det blir kjøligere
- Mubarak-medarbeider dømt til sju år i fengsel
- Statoil vil være først ute i jomfruelige områder
- Her ødelegges Drillos England-statistikk
- Dette skriver de engelske nettavisene om kampen
- Loeb vant, Petter Solberg måtte bryte
- Liverpool-fansen kan få svar tirsdag
- Syriske opprørere sverger hevn
- Hund angrep ved Badedammen
- Kortterminaler i drift igjen på Shell-stasjonene
- Framgang å spore? spør HP
- USA og Russland - kan bli enige om syrisk løsning
- Vil bevise på én dag at Breivik var alene
- Åndens makt
- Taxisjåføren klarte ikke å vekke henne
- Truet seg til arresten
- Dårlig karma på utested
- 17-åring sparket politimann
- Takken var et slag i fjeset
Mest lest
- Åndens makt
- Taxisjåføren klarte ikke å vekke henne
- Måtte bryte seg inn for å hindre brann
- Norske kreftforskere med oppsiktsvekkende funn
- Hund angrep ved Badedammen
- Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
- Takken var et slag i fjeset
- Dårlig karma på utested
- Eurovision kom «hjem» til Sverige
- MC i sommersol
- -Deilig å slippe Forus
- Wirak kan droppe Vatneli
- Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles
- NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter
- Kommuneansatte oppførte seg uakseptabelt på fly
Kommentarer