- Dopet og voldtatt på sydenferie
Det som skulle være en velfortjent ferie sammen med en venninne i Alanya, ble til en ukes mareritt for en 22 år gammel stavangerkvinne.
AV:
kristin
skodje
øystein
skribeland
25. mai dro 22-åringen til den tyrkiske feriebyen Alanya sammen med en venninne. Dagen etter startet kvinnens mareritt.
Dopet
Venninnene hadde vært på stranden hele dagen. Da de kom tilbake på hoteller på ettermiddagen gikk 22-åringen i baren og bestilte en øl, mens venninna gikk for å ta seg en dusj.
– Bartenderen må ha puttet dop i glasset mitt, for jeg ble plutselig helt slapp i hele kroppen, forteller 22-åringen til Aftenbladet og utdyper:
– Han dro meg oppover trappene og inn på et rom, hvor han voldtok meg. Jeg var klar i hodet, men hadde knapt kraft i kroppen til å gjøre motstand, forteller 22-åringen.
Det er nesten gått to uker siden det brutale overgrepet fant sted, men kvinnen har fortsatt tydelige merker på kroppen når Aftenbladet møter henne i Stavanger.
Trolig planlagt
– Etter voldtekten satte han en sprøyte i høyrearmen min, før han gikk på toalettet. Jeg klarte å komme meg ut i korridoren. Der befant det seg heldigvis noen andre gjester.
Resten av ettermiddagen og kvelden ble merkelig. Kvinnen beskriver det hele som en ut av kroppen opplevelse.
– Jeg var jo ruset. Både legevakten ved Stavanger Universitetssjukehus og fastlegen min har sagt at sprøyten trolig inneholdt amfetamin, for å kvikke meg opp igjen. Dette tyder på at alt var planlagt. Det er ekkelt å tenke på, sier kvinnen.
- Et helvete
– Da jeg våknet dagen etter overgrepet, ønsket jeg å dra på sykehuset med det samme. Ting gikk ikke opp for meg før det, sier 22-åringen.
Hun kontaktet reiseselskapet, som fulgte henne til politi og sykehus, hvor det ble funnet sædrester og blåmerker etter bartenderen.
– Etterpå gikk alt veldig fort.
Det ble nå innledet en rettslig prosess der stavangerkvinnen fikk med seg en representant for reiseselskapet Detur. Noe tilbud om advokatbistand fikk hun ikke, hevder hun.
Bartenderen skal ha innrømmet å ha hatt sex med stavangerkvinnen, men erkjente ikke straffeskyld for voldtekt.
Kritikk
Den norske ambassaden i Tyrkia beklager Deturs håndtering av saken i kjølvannet av overgrepet.
– Det er beklagelig at selskapet ikke kontaktet oss. Vi kunne hjulpet kvinnen med advokat, samt unngått at saken ble blåst uheldig opp i tyrkiske medier. Det har utvilsomt gjort denne hendelsen ekstra ille for henne, sier Cecilie Landsverk ved den norske ambassaden i Ankara til Aftenbladet.
Egne møter
Hun forteller at ambassaden hvert år samler de ulike reiseselskapene til et møte i Alanya-området for å forberede dem best mulig til turistsesongen.
– På disse møtene tar vi opp voldtekt som en egen sak som kan skje. Vi oppfordrer alltid reiseselskapene til å ta kontakt med ambassaden så raskt som mulig dersom gjester har blitt utsatt for overgrep, slik at vi kan bistå med nødvendig hjelp som for eksempel advokat, sier Landsverk.
Les også: Opplevde det belastende å bli hengt ut i media
Reiseselskap: – Klar over prosedyrene
Advarer
Landsverk har i sine tre år som ambassadør i Tyrkia vært involvert i flere voldtektssaker.
Har du tips i saken? Kontakt Aftenbladet her
– Vi har sett mange stygge og lignende eksempler som denne de siste årene, sier ambassadøren.
Rundt 20 saker er blitt rapportert og behandlet ved hjelp av ambassaden, men Landsverk utelukker ikke mørketall. Nå ber hun norske kvinner være ekstra påpasselige dersom de planlegger ferietur til Tyrkia i sommer.
– Det er en annen kultur, og det er ingen tvil om at kvinner er mer utsatt for overgrep her, sier Landsverk og legger til:
– Forholder vi oss til statistikken, vil det skje flere voldtekter denne sommeren.
Stavangerkvinnen sier til Aftenbladet at hun ønsker å fortelle sin historie nettopp for å advare andre kvinner som har tenkt seg på charterferie til Tyrkia i sommer.
– Dette er min historie. Jeg ble feilinformert, og følte meg hjelpeløs og alene. Ferien min ble et helvete jeg håper ingen andre må gjennomgå, sier hun.
Vurderer å gå videre
Stavangerkvinnen vurderer å forfølge saken videre rettslig.
– Det er i allmennhetens interesse at slike saker blir rettferdig behandlet, og vi vil derfor hjelpe med videre oppfølging av saken, understreker Landsverk.
Kvinnen kontaktet politi og advokat etter hun kom hjem, etter anbefaling fra UD. Odd Rune Tostrup er 22-åringens bistandsadvokat.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Utenriks
Relaterte bilder
FOTO: Marie von Krogh
På forsiden nå
Siste saker
- Melsvatnet rundt
- Coca-Cola kutter 400-500 arbeidsplasser i Norge
- Thorbjørnsen: – Burde reagert på arbeidspresset
- Mann (65) dømt til seks års fengsel for overgrep
- Første smugtitt på nye Mitsubishi Outlander
- - Ni måneders fengsel for Birkedal
- Norge innfridde ikke miljømål
- Pearce blir England-sjef
- Dømt for seks boliginnbrudd
- Skjerpet tone i retten
- Mobilen er det nye dashbordet i bilen
- Møkster til Barentshavet
- Psykolog: - Birkedal-saken har gitt 18-åringen store psykiske problemer
- Stikkontaktar kan vera brannfelle
- Vil du angre i morgen?
- Helsesektorens moderne tjenerskap
- Prestisjekamp for kokkelærlinger
- Disse starter for Sandnes Ulf
- Mer Renberg til Frankrike
- Dommen i Kampen-saken blir stående
Mest lest
- 600.000 kroner i bonus til alle Skagen-ansatte
- 8-åring omkom etter Oltedal-ulykken
- - Solum Larsen skjenket 17-åringen
- Oltedalulykken: - Mange har det veldig vondt nå
- Tre sikre vann i Stavanger
- - Ni måneders fengsel for Birkedal
- - Solum Larsen dypt nedbrutt og fortvilet
- Bil sklei i buss
- Hytteeierne vil ha større Sandnes-hytter
- Finner juveler i andres skrot
- Når partiet kommer sist
- Forsker: - Det er et grusomt svik
- - Undertrykt homofili kan gi underlige utslag
- Thorbjørnsen må svare på spørsmål om Solum Larsens fortid
- Stavanger får 146 nye studentboliger
Kommentarer