BPs test av oljebrønnen er forsinket igjen

BP skulle starte en viktig test av den ødelagte oljebrønnen og oppsamlingshetten i Mexicogolfen, men oppdaget en lekkasje. Dermed er testen utsatt ytterligere.

– Lekkasjen er isolert og må repareres før testen starter, sier BP i en uttalelse.

Resultatet av testen vil kunne avgjøre om det verste oljeutslippet i USAs historie snart kan stanses.

– Denne testen vil vare i maksimalt 48 timer. Deretter vil vi gi oss, for så å vurdere situasjonen og de neste skrittene vi skal ta, sier admiral Thad Allen, som leder de amerikanske myndighetenes innsats for å begrense utslippet.

Stenger kranene

Tirsdag ble testen utsatt av frykt for at den kunne gjøre mer skade på oljebrønnen. Men én dag senere ga Allen grønt lys til at den kunne starte.

Dermed kan BPs ingeniører gradvis begynne å stenge ventilene i den nye oppsamlingshetten over utslippet.

Hvis trykket er lavere enn ventet, kan det tyde på en lekkasje i materialene som omslutter brønnen under havbunnen. I så fall må ventilene åpnes igjen. Selv om noe av oljen kan suges opp til havoverflaten, er det langt fra sikkert at dette systemet vil kunne håndtere hele utslippet.

Men dersom trykket øker tilstrekkelig, er brønnen trolig tett. Da kan det bli mulig å skru igjen kranene slik at utslippet stanser helt.

Demper forventningene

Admiral Allen advarer mot å spenne forventningene for høyt før den mye omtalte testen er fullført.

– Jeg vil ikke at noen skal ha forhåpninger om at vi kan stenge denne brønnen før vi får de empiriske dataene vi trenger, sier han.

Årsaken til at testen ble utsatt, var frykt for at større trykk i brønnen kan sprenge hull i den, slik at det oppstår nye lekkasjer langt under havbunnen. I så fall vil arbeidet med å stanse utslippet bli enda vanskeligere.

Ingen stor fare

Amerikanske myndigheter og BP har konkludert med at testen ikke utgjør noen stor fare. Men enkelte eksperter er av en annen oppfatning.

– De har allerede et ganske robust oppsamlingsprogram på plass. Dette er det trygge alternativet, sier Nansen Saleri, som tidligere hadde ansvaret for håndteringen av reservoarene til det saudiarabiske oljeselskapet Aramco.

Han mener BP burde ha droppet hele testen og heller fortsette å pumpe olje fra utslippet opp i skip på havoverflaten.

Fiskere rammet

Flere millioner fat olje har lekket ut i Mexicogolfen siden oljeplattformen Deepwater Horizon sank i april.

Oljen er skylt opp på strendene i fem amerikanske delstater: Texas, Louisiana, Mississippi, Alabama og Florida. Fiskere er blitt nødt til å sette båtene på land, og tallrike småsamfunn langs kysten trues av økonomisk ruin.

For å redusere faren for nye miljøkatastrofer innførte USA tidligere denne uken et nytt forbud mot oljeboring på dypt vann. Meningen er at det skal oppheves senest 30. november. (©NTB)

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Utenriks

Mubarak-medarbeider dømt til sju år i fengsel

En straffedomstol i Kairo dømte søndag avgåtte president Hosni Mubaraks tidligere stabssjef til sju år i fengsel for korrupsjon.

Syriske opprørere sverger hevn

Medlemmer av opprørsstyrken Den frie syriske armé (FSA) vil ha hevn etter fredagens blodige massakre av sivile i Houla. Av nær 100 drepte, var rundt 30 barn. Den syriske regjeringen benekter å stå bak angrepet.

USA og Russland - kan bli enige om syrisk løsning

I et nytt forsøk på å stanse blodsutgytelsen i Syria ønsker USAs president Barack Obama å bruke en jemenittisk modell for maktoverføring i det voldsherjede landet.

Tuareger og islamister vil danne stat i Nord-Mali

Tuareg-opprørere og den islamistiske opprørsgruppen Ansar Dine har inngått en avtale om å samarbeide om opprettelsen av en islamsk stat i Nord-Mali.

Lady Gaga avlyser etter trusler fra islamister

Den amerikanske popdronningen Lady Gaga har avlyst sin planlagte konsert i Indonesia, etter at islamister truet med å skape kaos dersom hun kom.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet