Den arabiske liga sier ja til fredssamtaler

Palestinernes president Mahmoud Abbas står fritt til å gjenoppta direkte fredssamtaler med Israel, framholder Den arabiske liga.

- I prinsippet støtter vi de direkte palestinske og israelske fredssamtalene, dersom palestinerne ønsker å gjenoppta dem, sa Qatars stats- og utenriksminister Hamad bin Jassem torsdag.

Så langt er det imidlertid lite som tyder på at de palestinske myndighetene nærer noe slikt ønske. En palestinsk tjenestemann sa onsdag at Abbas kommer til å fortelle Ligaen at det ikke har vært nok framgang i de indirekte samtalene til at de direkte samtalene kan fortsette.

Den israelske regjeringen mener på sin side at Abbas setter umulige betingelser for at de direkte samtalene skal kunne gjenopptas.

Abbas sa for en uke siden at han blant annet ville avvente innspill fra Den arabiske liga når han vurderer å møte israelske forhandlere ansikt til ansikt. Abbas lovet da at han ville bestemme seg innen sju dager for om samtalene skal gjenopptas.

Fredssamtalene mellom palestinske og israelske myndigheter ble satt på vent da Israelske militære styrker gikk inn på Gazastripen vinteren 2008.







Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Utenriks

Mubarak-medarbeider dømt til sju år i fengsel

En straffedomstol i Kairo dømte søndag avgåtte president Hosni Mubaraks tidligere stabssjef til sju år i fengsel for korrupsjon.

Syriske opprørere sverger hevn

Medlemmer av opprørsstyrken Den frie syriske armé (FSA) vil ha hevn etter fredagens blodige massakre av sivile i Houla. Av nær 100 drepte, var rundt 30 barn. Den syriske regjeringen benekter å stå bak angrepet.

USA og Russland - kan bli enige om syrisk løsning

I et nytt forsøk på å stanse blodsutgytelsen i Syria ønsker USAs president Barack Obama å bruke en jemenittisk modell for maktoverføring i det voldsherjede landet.

Tuareger og islamister vil danne stat i Nord-Mali

Tuareg-opprørere og den islamistiske opprørsgruppen Ansar Dine har inngått en avtale om å samarbeide om opprettelsen av en islamsk stat i Nord-Mali.

Lady Gaga avlyser etter trusler fra islamister

Den amerikanske popdronningen Lady Gaga har avlyst sin planlagte konsert i Indonesia, etter at islamister truet med å skape kaos dersom hun kom.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet