Flertall for krisepakke i Representantenes hus

Et klart flertall av de folkevalgte i Representantenes hus har stemt for stimuleringspakken for den amerikanske økonomien.

Stimuleringspakken har en kostnadsramme på 787 milliarder dollar, noe som tilsvarer 5.330 milliarder kroner.

Senatet skulle etter planen starte sin votering om forslaget klokka 23.30 fredag kveld norsk tid. Det var på forhånd ventet at forslaget ville få det nødvendige flertallet i Senatet som følge av støtte fra tre republikanere.

Republikansk motstand

USAs president Barack Obama og hans parti Demokratene har forsøkt å få tverrpolitisk støtte for pakken, og visepresident Joe Biden sa nylig at flere republikanere trolig ville støtte forliket som fredag ble tatt opp til votering.

Spådommen slo ikke til. Blant de 246 representantene som stemte for forslaget, var det ikke én republikaner. I alt 183 representanter stemte imot forslaget, mens én person stemte blankt.

– Det eneste denne stimuleringspakken fra Demokratene stimulerer til, er mer byråkrati og mer statlig gjeld, sa Mike Pence fra Republikanerne under debatten om forslaget.

Senator John McCain, som tapte mot Obama i presidentvalget i høst, bemerket at Obama bør legge om sin strategi og inkludere Republikanerne på et tidligere stadium dersom han ønsker mer tverrpolitisk samarbeid.

Proteksjonisme

Målet med stimuleringspakken er å redde 3,5 millioner arbeidsplasser og stimulere til ny vekst i USAs kriserammede økonomi. Obama har oppfordret Kongressen til å vedta forslaget før helgen.

Canada og EU har tidligere tatt til motmæle mot den såkalte «Kjøp amerikansk!»-klausulen i en tidligere versjon av stimuleringspakken.

Klausulen, som la opp til en favorisering av jern og stål produsert i USA, er siden blitt utvannet, men Canadas statsminister Stephen Harper sa fredag at han fortsatt er bekymret for at USA skal sette i verk proteksjonistiske tiltak.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Utenriks

Nepal i politisk krise

Nepals ledere måtte søndag gi opp å bli enige om en ny grunnlov. Dermed blir nasjonalforsamlingen i landet oppløst.

FNs sikkerhetsråd holder krisemøte om Syria

FNs sikkerhetsråd skal søndag kveld ha krisemøte om massakren i den syriske byen Houla, opplyser diplomater til Reuters.

Diplomater: - Russland blokkerer FN-fordømmelse av Syria

Russland har blokkert en fordømmelse av massakren i Syria i FNs sikkerhetsråd og har bedt om et krisemøte, opplyser diplomater.

Mubarak-medarbeider dømt til sju år i fengsel

En straffedomstol i Kairo dømte søndag avgåtte president Hosni Mubaraks tidligere stabssjef til sju år i fengsel for korrupsjon.

Syriske opprørere sverger hevn

Medlemmer av opprørsstyrken Den frie syriske armé (FSA) vil ha hevn etter fredagens blodige massakre av sivile i Houla. Av nær 100 drepte, var rundt 30 barn. Den syriske regjeringen benekter å stå bak angrepet.

Relaterte bilder

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet