• FOTO: Esa

Første bilde fra europeisk romteleskop

Et europeisk romteleskop som forhåpentligvis vil avsløre nye hemmeligheter om universets opprinnelse, har sendt hjem sitt første bilde av hele himmelhvelvingen.

Bildet er «en ekstraordinær skattkiste av nye data for astronomer», skriver Den europeiske romfartsorganisasjonen (ESA) i en pressemelding mandag.

Det er Planck-teleskopet som har skapt bildet. Romteleskopet ble sendt av gårde i mai i fjor og er bygd for å fange opp mikrobølgestråling.

- Bildet selv og dets bemerkelsesverdige kvalitet er en hylles til ingeniørene som har bygd og kjørt Planck. Nå må den vitenskapelige innhøstingen starte, sier David Southwood i ESA.

Romteleskopet er oppkalt etter den tyske fysikeren Max Planck, kvanteteoriens far.

LES MER: Planck unveils the Universe – now and then (ekstern lenke)



Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Utenriks

Mubarak-medarbeider dømt til sju år i fengsel

En straffedomstol i Kairo dømte søndag avgåtte president Hosni Mubaraks tidligere stabssjef til sju år i fengsel for korrupsjon.

Syriske opprørere sverger hevn

Medlemmer av opprørsstyrken Den frie syriske armé (FSA) vil ha hevn etter fredagens blodige massakre av sivile i Houla. Av nær 100 drepte, var rundt 30 barn. Den syriske regjeringen benekter å stå bak angrepet.

USA og Russland - kan bli enige om syrisk løsning

I et nytt forsøk på å stanse blodsutgytelsen i Syria ønsker USAs president Barack Obama å bruke en jemenittisk modell for maktoverføring i det voldsherjede landet.

Tuareger og islamister vil danne stat i Nord-Mali

Tuareg-opprørere og den islamistiske opprørsgruppen Ansar Dine har inngått en avtale om å samarbeide om opprettelsen av en islamsk stat i Nord-Mali.

Lady Gaga avlyser etter trusler fra islamister

Den amerikanske popdronningen Lady Gaga har avlyst sin planlagte konsert i Indonesia, etter at islamister truet med å skape kaos dersom hun kom.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet