Juncker frykter at EU taper innflytelse

Luxembourgs statsminister Jean-Claude Juncker frykter at EU kan tape global innflytelse som følge av at medlemslandene sier nei til grunnlovstraktaten.

Luxembourg har for tiden EU-formannskapet, og Juncker opplyser at han under EU-toppmøtet 16. juni vil legge fram et forslag om hvordan unionen nå kan bringe grunnlovsprosessen videre framover.

– Prosessen med å ratifisere EU-grunnloven bør fortsette, til tross for at den nå for annen gang på tre dager har fått et slag med Nederlands avvisning, sier Juncker.

Schröder mener prosessen må fortsette

Ratifiseringsprosessen må fortsette selv om Nederland onsdag avviste EUs grunnlovstraktat, mener Tysklands forbundskansler Gerhard Schröder.

– Alle EU-landene har rett til og plikt til å stemme over EU-grunnloven, sa Schröder videre.

Tyske velgere har ikke fått ta stilling i folkeavstemning til EU-grunnloven, som ble ratifisert av det tyske Forbundsrådet i forrige uke.

– Jeg er overbevist om at vi trenger grunnloven dersom vi vil ha et demokratisk, sosialt og sterkt Europa, sa Schröder.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Utenriks

Regimet benekter skyld i Houla-massakren i Syria

Den syriske regjeringen benekter at de sto bak massakren i byen Houla. I stedet skylder myndighetene på terrorister.

USA og Russland - kan bli enige om syrisk løsning

I et nytt forsøk på å stanse blodsutgytelsen i Syria ønsker USAs president Barack Obama å bruke en jemenittisk modell for maktoverføring i det voldsherjede landet.

Tuareger og islamister vil danne stat i Nord-Mali

Tuareg-opprørere og den islamistiske opprørsgruppen Ansar Dine har inngått en avtale om å samarbeide om opprettelsen av en islamsk stat i Nord-Mali.

Lady Gaga avlyser etter trusler fra islamister

Den amerikanske popdronningen Lady Gaga har avlyst sin planlagte konsert i Indonesia, etter at islamister truet med å skape kaos dersom hun kom.

Anmeldt for svindel av norske bistandspenger

En tidligere ansatt i organisasjonen IWGIA er anmeldt for å ha svindlet til seg nærmere 710.000 kroner av norske og danske bistandsmidler.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet