Demonstrasjonene under tenningen av den olympiske ild i Hellas, ble ikke nevnt med ett ord i kinesiske aviser tirsdag.
AV: NTB
Tre franske demonstranter fra pressefrihetsorganisasjonen Reportere uten grenser forsøkte å avbryte mandagens seremoni i Olympia. Demonstrantene hadde med et banner hvor OL-ringene var gjort om til håndjern. En av personene forsøkte å ta mikrofonen fra Liu Qi, president for Beijing-OLs organisasjonskomité.
Bildene fra demonstrasjonen er gått verden rundt i aviser og TV-sendinger, men i kinesiske medier er saken blitt ignorert. Gresk og kinesisk fjernsyn valgte også å avbryte direktesendingen da demonstrantene dukket opp.
- Perfekt start
Ifølge nyhetsbyrået AP hadde tirsdagens utgave av den engelskspråklige avisen China Daily minst åtte artikler om tenningen av OL-ilden, men ingen av dem nevner bråket rundt seremonien.
- En perfekt start på veien mot gull, skriver China Daily om seremonien.
Mandagens demonstrasjoner er trolig bare de første protestene som vil komme i forbindelse med fakkelstafetten. OL-ilden skal blant annet bæres gjennom Tibet, der rundt 140 personer skal være drept i den siste tids opptøyer, ifølge den tibetanske eksilregjeringen.
Folkets Dagblad, som er det kinesiske kommunistpartiets talerør, viet halve forsiden og alle sportssidene til tenningen av OL-ilden. Protestene fikk ikke noe spalteplass.
Guangming Dagblad brukte saker fra det statlige nyhetsbyrået Xinhua.
- Folk i Tibet ser fram til OL, var en av overskriftene.
Løslatt
De tre franske demonstrantene ble løslatt mot kausjon tirsdag, men må møte i retten 29. mai for å ha vanæret nasjonale symboler. De risikerer ett års fengselsstraff hvis de blir funnet skyldig.
Reportere uten grenser karakteriserer tiltalen mot sine medlemmer som «absurde og meningsløse», og ønsker også en boikott av åpningsseremonien i Beijing-OL 8. august.
- Vi angrep ikke den olympiske ånd eller Hellas. Vi protesterte rett og slett mot politikken som føres i Kina, sier Reportere uten grenser i en uttalelse.
Seks andre personer skal også ha blitt arrestert under protestene på starten av fakkelstafetten.
En talsmann for det kinesiske utenriksdepartementet kritiserer demonstrantenes oppførsel.
- Ethvert forsøk på å forstyrre den olympiske fakkelstafetten er skammelig og upopulært, sa Qin Gang, som tror fakkelstafetten vil kunne gjennomføres uten problemer.
Kommentarer