Kritiserer angrep på medier i Nepal

Både FN og USA kritiserer et angrep i helgen mot et mediehus i Nepals hovedstad Katmandu. Maoistiske aktivister skal ha stått bak aksjonen.

Rundt 50 tilhengere av det maoistiske regjeringspartiet trengte seg søndag inn i kontorene til selskapet Himalmedia. Selskapet utgir den engelskspråklige avisen Nepali Times og flere magasiner.

Vinduer ble knust og deler av kontorene rasert. Aktivistene sa de var rasende på grunn av kritisk omtale i avisen. Flere ansatte i mediehuset fikk lettere skader, men ingen ble alvorlig såret.

Nepals maoistparti har gitt opp den væpnede kampen og i stedet inntatt landets regjeringskontorer i spissen for en koalisjonsregjering. Men kritikere sier at maoistene fortsetter med voldsbruk og andre angrep på politiske motstandere.

Maoistpartiet har lovet å beskytte pressefriheten i landet og sier det vil undersøke hendelsene i helgen. Norge er et av landene som har gitt og gir betydelig støtte til Nepals nye myndigheter.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Utenriks

Nepal i politisk krise

Nepals ledere måtte søndag gi opp å bli enige om en ny grunnlov. Dermed blir nasjonalforsamlingen i landet oppløst.

FNs sikkerhetsråd holder krisemøte om Syria

FNs sikkerhetsråd skal søndag kveld ha krisemøte om massakren i den syriske byen Houla, opplyser diplomater til Reuters.

Diplomater: - Russland blokkerer FN-fordømmelse av Syria

Russland har blokkert en fordømmelse av massakren i Syria i FNs sikkerhetsråd og har bedt om et krisemøte, opplyser diplomater.

Mubarak-medarbeider dømt til sju år i fengsel

En straffedomstol i Kairo dømte søndag avgåtte president Hosni Mubaraks tidligere stabssjef til sju år i fengsel for korrupsjon.

Syriske opprørere sverger hevn

Medlemmer av opprørsstyrken Den frie syriske armé (FSA) vil ha hevn etter fredagens blodige massakre av sivile i Houla. Av nær 100 drepte, var rundt 30 barn. Den syriske regjeringen benekter å stå bak angrepet.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet