Nato vil granske uran-ammunisjon

NATO vil granske bruken av uranammunisjon på Balkan, etter at Italia har slått alarm. Flere land vil gjøre helseundersøkelser av soldater som har tjenestegjort på Balkan.

Bakgrunnen er at seks italienske soldater er døde av leukemi etter å ha tjenestegjort i Bosnia og Kosovo i 1990-årene. Eksperter mener det kan være en sammenheng mellom sykdommen og utarmet uran som Nato benytter for å forsterke panserbrytende granater.

Nato vil nå granske om det kan være sammenheng mellom hyppigheten av blodkreft og bruken av utarmet uran, opplyste en talskvinne for Nato i går. Forsvarsorganisasjonen vil også bidra med informasjon til Italias egne undersøkelser.

Frykten for det såkalte Balkan-syndromet er mer enn legitimt, sa Italias statsminister Giuliano Amato til den italienske avisen La Repubblica i går.

Det italienske forsvaret har lenge vært klar over at støv ikke stråling fra granatspissene på panserbrytende ammunisjon med utarmet uran kan være farlig i ekstreme tilfeller.

Men nå begynner vi å få en begrunnet frykt for at det ikke er så enkelt, sa Amato etter at den ble kjent at nok en soldat døde i november.

Med 60.000 soldater og 15.000 sivile hadde Italia en av de største kontingentene på Balkan.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Utenriks

Regimet benekter skyld i Houla-massakren i Syria

Den syriske regjeringen benekter at de sto bak massakren i byen Houla. I stedet skylder myndighetene på terrorister.

USA og Russland - kan bli enige om syrisk løsning

I et nytt forsøk på å stanse blodsutgytelsen i Syria ønsker USAs president Barack Obama å bruke en jemenittisk modell for maktoverføring i det voldsherjede landet.

Tuareger og islamister vil danne stat i Nord-Mali

Tuareg-opprørere og den islamistiske opprørsgruppen Ansar Dine har inngått en avtale om å samarbeide om opprettelsen av en islamsk stat i Nord-Mali.

Lady Gaga avlyser etter trusler fra islamister

Den amerikanske popdronningen Lady Gaga har avlyst sin planlagte konsert i Indonesia, etter at islamister truet med å skape kaos dersom hun kom.

Anmeldt for svindel av norske bistandspenger

En tidligere ansatt i organisasjonen IWGIA er anmeldt for å ha svindlet til seg nærmere 710.000 kroner av norske og danske bistandsmidler.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet