Nord-Korea forbereder satellittoppskyting

Myndighetene i Nord-Korea sier de forbereder oppskytingen av en satellitt. Nabolandene frykter oppskytingen i virkeligheten er en våpentest.

Den nordkoreanske organisasjonen for romfartsteknologi opplyser at en kommunikasjonssatellitt skal sendes opp fra Hwadae, som ligger i den nordøstlige delen av landet.

Tidligere har landet brukt ord som romutvikling og satellittoppskyting om tester av raketter som i teorien kan frakte atomvåpen. Denne gangen kan det dreie seg om en rakett av typen Taepodong-2, med rekkevidde helt til den amerikanske delstaten Alaska.

Sør-Korea, Japan og USA har tidligere bedt Nord-Korea om ikke å gjennomføre tester av Taepodong-2, og de har truet med nye internasjonale sanksjoner mot landet.

Sør-Korea antyder at det er aktuelt med en ny runde med sanksjoner dersom Nord-Korea gjennomfører oppskytingen og ber Pyongyang legge fram beviser for at det ikke dreier seg om en rakettoppskyting.

- Uansett om nord sender opp en satellitt eller en langdistanserakett, vil det utgjøre en trussel mot sør ettersom teknologien som er involvert, er nesten den samme, sier forsvarsminister Lee Sang-hee.

Frankrike advarer om at utskytingen kan bety et brudd med Sikkerhetsrådets resolusjoner som forbyr Nord-Korea all aktivitet forbundet med ballistisk raketteknologi.

- Vi ber Nord-Korea om å avstå fra enhver handling som kan øke spenningen i regionen og å respektere landets internasjonale forpliktelser, skriver det franske utenriksdepartementet i en uttalelse.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Utenriks

Nepal i politisk krise

Nepals ledere måtte søndag gi opp å bli enige om en ny grunnlov. Dermed blir nasjonalforsamlingen i landet oppløst.

FNs sikkerhetsråd holder krisemøte om Syria

FNs sikkerhetsråd skal søndag kveld ha krisemøte om massakren i den syriske byen Houla, opplyser diplomater til Reuters.

Diplomater: - Russland blokkerer FN-fordømmelse av Syria

Russland har blokkert en fordømmelse av massakren i Syria i FNs sikkerhetsråd og har bedt om et krisemøte, opplyser diplomater.

Mubarak-medarbeider dømt til sju år i fengsel

En straffedomstol i Kairo dømte søndag avgåtte president Hosni Mubaraks tidligere stabssjef til sju år i fengsel for korrupsjon.

Syriske opprørere sverger hevn

Medlemmer av opprørsstyrken Den frie syriske armé (FSA) vil ha hevn etter fredagens blodige massakre av sivile i Houla. Av nær 100 drepte, var rundt 30 barn. Den syriske regjeringen benekter å stå bak angrepet.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet