Obama ber Bush om hjelp til bilindustrien

Barack Obama ba president George W. Bush om hjelp til bilindustrien da han møtte Bush i Det hvite hus mandag.

Verken Bush eller Obama har gitt detaljer om hva de kom fram til under den en time lange samtalen.

Men New York Times skriver tirsdag at Bush sa han kunne gå med på noe hjelp til bilindustrien dersom demokratene støtter en frihandelsavtale med Colombia.

Men demokratene er lite villig til å gi opp sin motstand mot avtalen, som den amerikanske fagbevegelsen er sterkt imot på grunn av drapene på fagforeningsaktivister i Colombia som myndighetene blir beskyldt for å stå bak.

Bush-administrasjonen på sin side er motvillig til å gi den kriserammede bilindustrien tilgang til redningspakken på 700 milliarder dollar, som ble vedtatt mot stor motstand i september.

Obama har tidligere sagt at han vil hjelpe bilindustrien på betingelse av at den arbeider for å produsere mer miljøvennlige biler.

Obama blir tatt i ed som president 20. januar.



Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Utenriks

Nepal i politisk krise

Nepals ledere måtte søndag gi opp å bli enige om en ny grunnlov. Dermed blir nasjonalforsamlingen i landet oppløst.

FNs sikkerhetsråd holder krisemøte om Syria

FNs sikkerhetsråd skal søndag kveld ha krisemøte om massakren i den syriske byen Houla, opplyser diplomater til Reuters.

Diplomater: - Russland blokkerer FN-fordømmelse av Syria

Russland har blokkert en fordømmelse av massakren i Syria i FNs sikkerhetsråd og har bedt om et krisemøte, opplyser diplomater.

Mubarak-medarbeider dømt til sju år i fengsel

En straffedomstol i Kairo dømte søndag avgåtte president Hosni Mubaraks tidligere stabssjef til sju år i fengsel for korrupsjon.

Syriske opprørere sverger hevn

Medlemmer av opprørsstyrken Den frie syriske armé (FSA) vil ha hevn etter fredagens blodige massakre av sivile i Houla. Av nær 100 drepte, var rundt 30 barn. Den syriske regjeringen benekter å stå bak angrepet.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet