SAS fikk for første gang på flere år et lite overskudd før skatt i 2011.
AV: Jan-Petter helgesen
Resultatet før skatt og engangsutgifter ble for 2011 på beskjedne 94 millioner svenske kroner. I fjor tapte konsernet som består av flyselskapene SAS, Widerøes og finske Blue 1, nesten en halv milliard svenske kroner eller et minus på 444 millioner svenske kroner.
Overskuddet er marginalt når en vet at SAS Gruppen omsatte for 41,412 milliarder kroner i 2011. Det er en liten økning på 342 millioner svenske kroner sammenlignet med året før.
Det positive resultatet er en liten seier for den nye SAS-sjefen Rickard Gustafsson som tok over ledelsen av flykonsernet i fjor. Til Aftenbladet sa Gustafsson i fjor høst at han regnet med å komme i havn med plusstall for første gang på flere år dersom intet uforutsatt av dramatisk karakter skjedde de siste månedene av 2011. Finanskrisen har foreløpig ikke rammet like hardt i Skandinavia som flere andre steder i Europa.
Med 94 millioner som resultat før skatt har Rickard Gustafsson sine ord i behold. Overskuddet er likevel ikke høyere enn at SAS gruppen må gå inn i nye runder med kostnadskutt på opptil fem milliarder svenske kroner årlig fra inneværende år.
De tre selskapene i gruppen fraktet i fjor omkring 22 millioner passasjerer. Det er en økning på rundt to millioner sammenlignet med året før. Veksten er likevel ikke tilstrekkelig til å gi selskapene et bredere og mer solid fundament å stå på.
Positivt for SAS er at selskapet for tredje år på rad regnes som det mest punktlige flyselskap i Europa. Selskapet har også tatt i bruk en ny strategi kalt 4Excellence som stort sett baseres på at flyselskapene skal stase på både forretningsreisende og et billig reisetilbud for feriereisende.
Det spanske flyselskapet Spanair gikk konkurs 27. januar i år. SAS som hadde 10,9 prosent eierskap i selskapet vil bli påført et tap på 1,7 milliarder kroner i første kvartal i 2012.
Kommentarer