• Hør Gahr Støre om situasjonen i Myanmar

    Jonas Gahr Støre oppsummerer etter sitt besøk i Myanmar. Reporter: Frode Bjerkestrand (BT) / foto: Fred Ivar Klemetsen

Skjør fred i det gylne landet

Utenriksminister Jonas Gahr Støre fikk sin egen stille stund med buddhismens gylne symboler i Yangon i går. Men i Myanmars provinser er det støyende og brutal kamp for religiøs og etnisk frihet. Her ligger det utrolige kilder til konflikt, sier Støre.

Utenriksministeren avsluttet to dagers hastevisitt hos Myanmars politiske elite med svært sakte og barbeint vandring rundt den berømte Shwedagon-pagoden i Yangon. Stedet der to handelsreisende skal ha møtt den opprinnelige Buddha for 2500 år siden er en fantastisk utsmykket og hellig samlingsplass for meditasjon og tilbedelse. 90 prosent av befolkningen i landet er buddhister.

Sterke konflikter

Men det finnes og andre sterkt troende grupper i Myanmar, og grensene mellom de etniske statene følger ofte grensene mellom religiøs overbevisning. Fire prosent er muslimer, like mange er kristne. Fremdeles raser det sterke konflikter mellom etniske grupper og den militærstøttede sentralregjeringen. I Kachin-staten i nordøst mot Kina, skal det være væpnede kamphandlinger og grove overgrep mot sivile.

135 folkegrupper

Myanmar er en svært sammensatt etnisk nasjon. Regjeringen anerkjenner hele 135 forskjellige folkegrupper, som.

Utenriksministeren var tydelig berørt av besøket i det skjøre landet, og innser at det er en formidabel jobb å få Myanmar inn i verdensfellesskapet.

- Ja, det må mye politisk grunnarbeid til her. Men hvis det er noe som gjør meg, om ikke optimistisk, så håpefull, så er det at den erkjennelsen har jeg hørt gjennom alle samtalene, mener Støre.

Turistene på vei

Myanmar har så vidt begynt. I Yangon er oppmykningen synlig. Turistene er mer synlige enn før, det er enklere å få pressevisum.

- En av de store utfordringene når de nå åpner opp er at det vil komme et rush av turister inn, og det er stort sett bare bra. Men det vil også komme en strøm av investorer, av organisasjoner og hele spekteret. Hvis ikke det blir håndtert på en ordentlig måte, så kan det nesten gjøre vondt verre, sier Jonas Gahr Støre.

 

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Utenriks

Krever klart svar fra regjeringen om drivstoffkvalitet

WWF og Greenpeace krever klarhet i regjeringens posisjon om EUs drivstoffdirektiv. Hensikten med reglene er mer miljøvennlig drivstoff.

Tåregass mot demonstranter i Dakar

Politiet i Senegals hovedstad Dakar brukte tåregass for å spre demonstranter som forsøkte å protestere mot president Abdoulaye Wade tirsdag.

Politisk strid om halalkjøtt i Paris

Frankrikes president Nicolas Sarkozy og hans rival på ytterste høyre, Marine Le Pen, er havnet i en politisk strid om halalkjøtt.

- Etiopiske styrker rykker fram i Somalia

Etiopiske styrker har tatt seg inn i opprørskontrollerte områder i Somalia, og det har utløst harde kamper, ifølge øyenvitner.

Røde Kors ber om våpenhvile i Homs

Den internasjonale Røde Kors-komiteen ber om daglig våpenhvile i den syriske byen Homs for å komme fram med hjelp til den nødstedte befolkningen.

Statsform: Republikk i Asia

Areal (km²): 676.577 (Norge: 385.186)

Innbyggertall: 53 millioner

Innbyggere per km²: 78,9

Hovedstad: Naypyidaw (Pyinmana)

Offisielt/offisielle språk: Burmansk

Religion: Buddhisme (theravada), kristendom, islam

Nasjonaldag: 4. januar

Statsoverhode: Than Shwe

Statsminister: Thein Sein

Mynt: Kyat à 100 pya

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet