Sri Lanka vil ikke ha FN-granskere
Sri Lanka avviser FNs planer om å be et ekspertpanel granske anklager om brudd på menneskerettighetene i krigen mot LTTE.
AV: NTB
Det er generalsekretær Ban Ki-moon som har tatt til orde for å la et ekspertpanel vurdere «ansvarsspørsmål» med tanke på mulige brudd på menneskerettighetene på Sri Lanka.
Men president Mahinda Rajapakse understreker at planene er «unødvendige og uberettigede». Han mener tiltaket vil oppfattes som innblanding i valgkampen før valget på ny nasjonalforsamling på Sri Lanka i april.
Menneskerettsgrupper har anklaget både srilankiske myndigheter og LTTE for krigsforbrytelser og krever at noen stilles til ansvar for flere tusen sivile dødsfall i de siste månedene av regjeringens 25 år lange krig mot Tamiltigrene.
Gruppene har bedt om en uavhengig gransking av anklagene, noe også FNs menneskerettsutsending Philip Alston har tatt til orde for.
Myndighetene på Sri Lanka insisterer på at de ikke har gjort noe galt og sier anklagene er en feilaktig fremstilling fra Tamiltigrenes side.
Sri Lanka erklærte seier over Tamiltigrene i mai i fjor.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Utenriks
På forsiden nå
Siste saker
- Sesampanerte kyllinglår med avokadosalat
- Finværet fortsetter, men det blir kjøligere
- Mubarak-medarbeider dømt til sju år i fengsel
- Statoil vil være først ute i jomfruelige områder
- Her ødelegges Drillos England-statistikk
- Dette skriver de engelske nettavisene om kampen
- Loeb vant, Petter Solberg måtte bryte
- Liverpool-fansen kan få svar tirsdag
- Syriske opprørere sverger hevn
- Hund angrep ved Badedammen
- Kortterminaler i drift igjen på Shell-stasjonene
- Framgang å spore? spør HP
- USA og Russland - kan bli enige om syrisk løsning
- Vil bevise på én dag at Breivik var alene
- Åndens makt
- Taxisjåføren klarte ikke å vekke henne
- Truet seg til arresten
- Dårlig karma på utested
- 17-åring sparket politimann
- Takken var et slag i fjeset
Mest lest
- Åndens makt
- Taxisjåføren klarte ikke å vekke henne
- Måtte bryte seg inn for å hindre brann
- Norske kreftforskere med oppsiktsvekkende funn
- Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
- Takken var et slag i fjeset
- Hund angrep ved Badedammen
- Dårlig karma på utested
- Eurovision kom «hjem» til Sverige
- MC i sommersol
- -Deilig å slippe Forus
- Wirak kan droppe Vatneli
- Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles
- NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter
- Kommuneansatte oppførte seg uakseptabelt på fly
Kommentarer