-
Lar seg ikke skremme
Her på politistasjonen i Waterford i Irland sitter sju personer pågrepet og mistenkt for å ha planlagt et drap på den svenske kunstneren Lars Vilks. I 2007 laget han en tegning av profeten Muhammed illustrert som hund og har siden levd med politibeskyttelse etter flere drapstrusler. De mistenkte er muslimer fra Marokko og Jemen med flyktningestatus.og har lovlig opphold i Irland Lars Vilks sier til Aftonbladet at han ikke er redd for truslene.VIDEO: Scanpix/Reuters
To menn som i forrige uke ble pågrepet i forbindelse med planene om å drepe den svenske kunstneren Lars Vilks, ble mandag kveld varetektsfengslet av en irsk domstol .
To menn varetektsfengslet i Vilks-saken
To menn som i forrige uke ble pågrepet i forbindelse med planene om å drepe den svenske kunstneren Lars Vilks, ble mandag kveld varetektsfengslet av en irsk domstol .
AV: NTB
De to er 49 år gamle Ali Charafe Damache fra Algerie og en mann fra Libya.
49-årige Ali Charafe Damache ble varetektsfengslet for å ha sendt «truende tekstmeldinger». Libyeren ble fengslet for å ha brukt en falsk identitet da han søkte asyl.
Det er uklart om anklagepunktene har noe med planene om å drepe Vilks.
En mann som i forrige uke ble pågrepet for å ha deltatt i mordplanene, ble mandag kveld løslatt av domstolen i byen Waterford. Av de sju som er pågrepet i denne saken i Irland, er fem nå løslatt.
Ali Charafe Damache skal ha hatt kontakt med Colleen LaRose, også kalt «Jihad Jane», som er tiltalt i USA for å ha planlagt å drepe Lars Vilks.
Damache bor i Waterford sammen med en amerikansk kvinne i 30-årene, Jamie Paulin-Ramirez. Hun har konvertert til islam og flyttet fra USA til Irland med sin sønn. Paulin-Ramirez ble arrestert i forrige uke, men ble løslatt i helgen.
«Jihad Jane» skal ha truffet paret da hun var i Irland i høst.
En organisasjon med bånd til terrornettverket al-Qaida har lovet å betale 100.000 dollar til den som dreper Vilks.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Utenriks
På forsiden nå
Siste saker
- Sesampanerte kyllinglår med avokadosalat
- Finværet fortsetter, men det blir kjøligere
- Mubarak-medarbeider dømt til sju år i fengsel
- Statoil vil være først ute i jomfruelige områder
- Her ødelegges Drillos England-statistikk
- Dette skriver de engelske nettavisene om kampen
- Loeb vant, Petter Solberg måtte bryte
- Liverpool-fansen kan få svar tirsdag
- Syriske opprørere sverger hevn
- Hund angrep ved Badedammen
- Kortterminaler i drift igjen på Shell-stasjonene
- Framgang å spore? spør HP
- USA og Russland - kan bli enige om syrisk løsning
- Vil bevise på én dag at Breivik var alene
- Åndens makt
- Taxisjåføren klarte ikke å vekke henne
- Truet seg til arresten
- Dårlig karma på utested
- 17-åring sparket politimann
- Takken var et slag i fjeset
Mest lest
- Åndens makt
- Taxisjåføren klarte ikke å vekke henne
- Måtte bryte seg inn for å hindre brann
- Norske kreftforskere med oppsiktsvekkende funn
- Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
- Takken var et slag i fjeset
- Hund angrep ved Badedammen
- Dårlig karma på utested
- Eurovision kom «hjem» til Sverige
- MC i sommersol
- -Deilig å slippe Forus
- Wirak kan droppe Vatneli
- Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles
- NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter
- Kommuneansatte oppførte seg uakseptabelt på fly

Kommentarer