UD-kritikk av innsatsen mot kriminalitet i Afghanistan

Norge er misfornøyd med afghanske myndigheters innsats i kampen mot kriminalitet. De gjør ikke nok, sier statssekretær i Utenriksdepartementet Raymond Johansen.

Ifølge Johansen (Ap) ble kritikken presentert klart og tydelig da han og statssekretær Terje Moland Pedersen møtte Afghanistans justisminister i Kabul søndag.

- Vi var meget direkte i møtet med ministeren og tok opp de store problemene med korrupsjon, organisert kriminalitet og annet der Afghanistan har påtatt seg klare forpliktelser, men ikke gjør nok, sier Johansen til NTB på telefon fra Kabul.

- Vi får til svar at de gjør sitt beste og at sikkerhetssituasjonen er vanskelig. Men dette er vi ikke tilfredse med, tilføyer han.

Johansen har i løpet av få dager også hatt møter med innenriksministeren, presidenten i nasjonalforsamlingen, medlemmer av nasjonalforsamlingen inkludert opposisjonen, menneskerettskommisjonen og en rekke andre.



Valgstrid

Øverst på den politiske dagsordenen i Afghanistan raser striden om president Hamid Karzais skjebne og hans rolle når hans valgperiode utløper 21. mai, forteller Johansen. Valget er først 20. august, og Karzai har sagt han blir sittende til valget.

- Opposisjonen mener han må gå av 21. mai, og at presidenten i nasjonalforsamlingen bør overta. Vår posisjon har vært å oppfordre afghanerne til å nå fram til enighet.

Han mener det er klart at president Karzai er merket av å ha sittet som president i fem år med liten framgang på viktige områder.

- Det er viktig at det blir flere kandidater ved valget, og opposisjonen sier de vil delta.



Taliban-seier?

Frankrikes utenriksminister Bernard Kouchner sier mandag at verden må respektere resultatet om Taliban vinner valget i Afghanistan.

- Vi må respektere valgresultatet uansett hva det blir, sier han til avisa Le Figaro.

- Hvis det nasjonalistiske Taliban kommer til makten i valg og godtar grunnloven, er det afghanernes sak. Det vi ikke kan akseptere er støtte til internasjonal jihad, sier Kouchner.

Statssekretær Johansen sier at ingen under hans opphold har snakket om at Taliban eller deler av bevegelsen stiller til valg.

- Men vi vet at valgregistreringen har gått bra i sør. Det betyr at Taliban ikke har vært innstilt på å ødelegge, sier han.



Utlevering ikke tema

Utlevring av en tidligere Taliban-leder som har vært i Norge siden 2001, og som ifølge VG mandag er med på å radikalisere unge menn i islamske miljøer,
sto ikke på dagsordenen under Johansens Afghanistan-opphold.

- Det har ikke vært noe tema under mitt besøk, sier han.

Norske myndigheter har ifølge VG innledet utvisningssak mot den tidligere Taliban-ministeren.

Avisen skriver at han er omtalt av Politiets sikkerhetstjeneste (PST) som en karismatisk lederskikkelse som øver betydelig innflytelse på personer i en radikaliseringsprosess.



Bekymring

Den norske styrken i Meymaneh nord i Afghanistan er bekymret for at Taliban skal få fotfeste i Ghowrmach-området som er blitt nordmennenes ansvar, ifølge Johansen.

I en artikkel på Forsvarsnett i februar heter det at de norske styrkene sammen med afghanske styrker har gjennomført en vellykket, første operasjon for å skaffe seg fullstendig oversikt over området som ligger sørvest for Meymaneh.

- Styrken har fått en utfordring her, sier Johansen.

- Hvis Taliban får et fotfeste i dette området, vil det kunne få veldig negative virkninger. Taliban har ikke et slikt fotfeste nå, men vi frykter at de kan kunne få det.

Derfor er det svært viktig å utvikle sivile prosjekter som kan tilbys de om lag 58.000 menneskene som bor i nær 100 små landsbyer i området, mener Johansen. Både vannprosjekter og skoler er aktuelt.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Utenriks

Nepal i politisk krise

Nepals ledere måtte søndag gi opp å bli enige om en ny grunnlov. Dermed blir nasjonalforsamlingen i landet oppløst.

FNs sikkerhetsråd holder krisemøte om Syria

FNs sikkerhetsråd skal søndag kveld ha krisemøte om massakren i den syriske byen Houla, opplyser diplomater til Reuters.

Diplomater: - Russland blokkerer FN-fordømmelse av Syria

Russland har blokkert en fordømmelse av massakren i Syria i FNs sikkerhetsråd og har bedt om et krisemøte, opplyser diplomater.

Mubarak-medarbeider dømt til sju år i fengsel

En straffedomstol i Kairo dømte søndag avgåtte president Hosni Mubaraks tidligere stabssjef til sju år i fengsel for korrupsjon.

Syriske opprørere sverger hevn

Medlemmer av opprørsstyrken Den frie syriske armé (FSA) vil ha hevn etter fredagens blodige massakre av sivile i Houla. Av nær 100 drepte, var rundt 30 barn. Den syriske regjeringen benekter å stå bak angrepet.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet