-
Mandag la Vatikanet fram nye retningslinjer for hvordan den katolske kirken skal håndtere pedofilisaker.
FOTO: Scanpix
Vatikanet sier overgrepsmistenkte må anmeldes
Prester som er mistenkt for seksuelle overgrep mot barn, må meldes til politiet, understreker Vatikanet, som påpeker at sivil lovgiving også gjelder for den katolske kirke.
AV: NTB
Mandag la Vatikanet fram nye retningslinjer for hvordan den katolske kirken skal håndtere pedofilisaker.
Her understrekes det blant annet at sivil lovgiving alltid skal følges når det gjelder varsling av straffbare handlinger.
Flere ledere i den katolske kirke har henvist til taushetsplikten for skriftemål når de har latt være å gå videre med avsløringer av seksuelle overgrep begått av katolske prester.
Kan gripe inn
Retningslinjene innebærer at paven kan gripe direkte inn overfor de verste overgriperne og frata dem kappe og krage.
- I svært grove saker, der en sivil domstol har funnet den geistlige skyldig i seksuelle overgrep mot mindreårige eller hvor bevisbyrden er overveldende, kan paven utstede et dekret om å fjerne vedkommende fra presteskapet, heter det.
Den katolske kirke er rammet av omfattende overgrepsskandaler blant annet i Irland, Østerrike, Tyskland og USA.
Også i den katolske kirke i Norge er det avslørt misbruk av barn.
Kritikk
De nye retningslinjene er kun skrevet på engelsk og ble lagt ut på Vatikanets nettside mandag. De er et sammendrag av forskrifter som ble vedtatt i et internt dokument fra kongregasjonen for troens doktrine i 2003.
Dekretet om «alvorlige forbrytelser» ble utarbeidet av kongregasjonen da den ble ledet av kardinal Joseph Ratzinger, som i dag er pave Benedikt.
Kirken har fått hard kritikk for å holde anklagene og overgrepene skjult. Anklagen om hemmelighold er også rettet mot pave Benedikt selv.
Vatikanets talsmann Federico Lombardi har tidligere understreket at den katolske kirke må samarbeide med politiet og påtalemyndigheten om misbrukssaker.
Det er eneste måte å gjenvinne tillit på, sier han.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Utenriks
På forsiden nå
Siste saker
- Skei Grande: - Ikke akseptabelt å feste med mindreårige
- Venstre-toppene festet med mindreårige
- Far måtte bære sykt barn hjem
- Øvelse i Møllebukta
- Her blir det verdenscup i BMX
- Venstres fylkesstyre i krisemøte
- Melsvatnet rundt
- Coca-Cola kutter 400-500 arbeidsplasser i Norge
- Thorbjørnsen: – Burde reagert på arbeidspresset
- Mann (65) dømt til seks års fengsel for overgrep
- Første smugtitt på nye Mitsubishi Outlander
- - Ni måneders fengsel for Birkedal
- Norge innfridde ikke miljømål
- Pearce blir England-sjef
- Dømt for seks boliginnbrudd
- Skjerpet tone i retten
- Mobilen er det nye dashbordet i bilen
- Møkster til Barentshavet
- Psykolog: - Birkedal-saken har gitt 18-åringen store psykiske problemer
- Stikkontaktar kan vera brannfelle
Mest lest
- 600.000 kroner i bonus til alle Skagen-ansatte
- 8-åring omkom etter Oltedal-ulykken
- - Solum Larsen skjenket 17-åringen
- Oltedalulykken: - Mange har det veldig vondt nå
- Thorbjørnsen: – Burde reagert på arbeidspresset
- - Ni måneders fengsel for Birkedal
- Tre sikre vann i Stavanger
- Martin (3) kan ha reddet synet via Facebook
- - Solum Larsen dypt nedbrutt og fortvilet
- Bil sklei i buss
- Hytteeierne vil ha større Sandnes-hytter
- Finner juveler i andres skrot
- Når partiet kommer sist
- Forsker: - Det er et grusomt svik
- Thorbjørnsen må svare på spørsmål om Solum Larsens fortid
Kommentarer