De siste tiårene har utviklingen av sikkerhetssystemer i biler vært formidabel. Dette har økt trafikksikkerheten, men det er fortsatt en utfordring at mange bilister ikke vet hvordan de forskjellige systemene fungerer.
- Det kan gi bilistene en falsk trygghetsfølelse, ikke minst på vinterføre, sier Jan Ivar Engebretsen, kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Mange av disse elektroniske støttehjulene dreier seg om å unngå kollisjoner. Dette skjer ved at du blir informert om farlige situasjoner og gjennom å hjelpe deg med å unngå ulykke dersom en vanskelig situasjonen har oppstått. - Dessverre er det mange som ikke har praktisk kunnskap om hva disse systemene gjør med bilen og kjørestilen din, sier Engebretsen.
For eksempel ESP (elektronisk stabilitets program) antiskrens. Det virker slik at bilen napper i bremsen i det hjulet som skal til for at bilen din skal beholde kursen når du er i ferd med å miste kontrollen ute på veien. Det er vanskelig å forklare teoretisk. Du bør prøve systemet i praksis. Det gjør du under trygge forhold (på lukket bane) gjerne med instruktør i passasjersetet.
Gjennom å belønne ny teknologi motiverer det normerte kollisjonsinstituttet Euro NCAP bilfabrikantene til å forsere utviklingen med å gjøre viktig sikkerhetsutrustning til standard på alle sine modeller. Sikkert er det at avansert sikkerhetsteknologi forbedrer sikkerheten i din bil.
- Teoretisk kunnskap er vel og bra, men det er først når man får prøve seg i praksis at man virkelig får føle virkningene av utstyret. Oppfordring til bileier som ikke har fått prøvd ut sin bils utstyr, er å prøve seg på en bane. Det er ikke mange timene som skal til. Men fordelen på bane er at du får prøvd deg i trygge omgivelser, mener Engebretsen.
- Bilselger må også bruke tid og kunne forklare bilkjøperen ordentlig hva slags sikkerhetsutstyr bilen har og hvordan det virker, legger han til.
Det er viktig å prøve ut for eksempel ABS-bremsene i din bil. Når du trår bremsen hardt inn, merker du at hjulene ikke låser seg, du hører er ukjent skurrende lyd, men du har sjansen til å styre unna.
- Mange tror at med firehjulstrekk kommer bilen seg fram overalt og at den holder seg på veien uansett. Dessverre er det slik at får en slik bil først skrens, er den vanskelig å rette opp og bilen fyker dermed av veien, sier Engebretsen. – Derfor er det viktig å huske på at de fysiske lovene gjelder uansett, fortsetter han.
- Teknologiutvikling er bra, men trafikksikkerhet handler om tre deler: veien, sjåføren og bilen. I dette tilfellet er det viktig at sjåføren også utvikler seg gjennom ny kunnskap, avslutter Engebretsen.
Kommentarer