FOTO: Privat
Nå vekker 15-åringen fra Bergen internasjonal oppsikt.
AV: jan stian vold
Det er litt av en skryteliste Cim-Arne Stordal fra Sandsli kan vise til:
- Facebook brukte jeg mest tid på. Det tok meg fire-fem dager å finne kritiske feil på deres sider. Plutselig var jeg heldig og ramlet over dem, sier Stordal til bt.no.
Apples sikkerhetstrøbbel tok ikke så lang tid.
- Fem minutter, sier han.
- Jeg liker data, ja.
Skolegutten er mest fornøyd med å ha havnet på Hall of Fame-listen til Google.
- Det er stas, medgir han.
Men hva er det data-vidunderbarnet egentlig gjør? Det siste året har han trålt de store og mest brukte nettstedene på jakt etter sikkerhetsbrister i HTML-kodene deres.
- Jeg bare kikker rundt. Ser hvor jeg kan legge inn egen kildekode som ikke blir filtrert av nettstedenes egen kode.
- Hva skjer når du klarer det?
- Da kan jeg stjele cookiene, hente ut informasjon om brukerne og logge på som dem, forklarer 15-åringen.
De største datagigantene har bitt seg merke i ungguttens bravader. Han er altså takket og hyllet av en rekke ledende selskaper.
- Hva sier de til deg?
- Takk! Og at de skal fikse så fort de bare klarer.
Han har holdt på med feilsøking på nettet siden han var 14 år. Hans neste prosjekt er å lete etter feil i mobile produkter via sin tilårskomne IPhone 3GS.
Apple og andre er advart!
Kommentarer