• To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Rektor refser russen

    Rektor ved St. Olav videregående skole i Stavanger truer nå elevene med nedsatt atferdskarakter eller utvisning, fordi russefeiringen har gått for langt. Flere tilfeller av kidnapping og ødelegging av klær og mobiltelefoner gjør at skolen innfører forbud mot denne delen av russefeiringen

    VIDEO: Reporter: Ove Heimsvik|Foto: Lars Børke

Rektor satte foten ned for russeløyer

Kidnappinger og motaksjoner mellom russ og yngre medelever tok helt av på St. Olav denne uken.

Onsdag formiddag kalte rektor Finn Gabrielsen all russ inn til møte i gymsalen. Budskapet var klart. Alle tilløp til vannkrig og kidnappinger er forbudt, selv når de kidnappede er med på leken. Skolegården skal patruljeres hyppig og grundig av skolens lærere. Riset bak speilet er nedsatt oppførselkarakter og utvisning.

Ødelagte mobiler

Rektor understreker at det så langt ikke har oppstått alvorlige skader, og at han forventer at et alvorsord er nok til å bringe russefeiringen tilbake i akseptable former.

- Elever har meldt fra om ødelagte klær og mobiltelefoner. Dessuten skal en person ha mistet noen nakkehår i forbindelse med fjerning av tape. Vi frykter at det kan skje alvorligere ting dersom denne virksomheten får utvikle seg videre. Derfor sier vi stopp nå, sa Gabrielsen til elevene.

ARTIKKELEN FORTSETTER UNDER BILDET

FOTO: Fredrik Refvem

Politi

I en epost har Gabrielsen tidligere hevdet at noen av de som er blitt kidnappet har opplevd dette så ubehagelig at de vil gå til politianmeldelse på grunn av økonomiske tap og ødelagte klær.

Nå sier han at russestyret har sagt seg villig til å erstatte ødelagte klær, og at han ikke vet om det blir noen politianmeldelse.

- Det har også vært litt materielle skader. Elever har klatret ut på taket for å kaste vann ned i skolegården. Det har ført til at en kabelkanal er blitt tråkket i stykker og det er blitt noe vannsøl rundt i gangene. Vi har ikke vært vant med denslags russefeiring her på St. Olav. Men jeg sover fortsatt godt om natten, sier Gabrielsen til Aftenbladet.

Urettferdig

Russen på sin side føler seg litt urettferdig behandlet.

- Det er ikke så ille her som en kan få inntrykk av. Det er 2. klassingene som har oppført seg verst, mener Mari Dagsland og Birgit Kverneland, som synes rektor overreagerer.

- Dere kunne godt tenke dere å kidnappe noen flere 2.klassinger?

- Det må nok gjøres utenfor skoletiden heretter, sier de to, etterfulgt av latter.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Russ

Relaterte bilder

Opplagt, men litt oppgitt russ før møtet med rektor i gymsalen. Fra venstre Ragnhild Skretting, Lars Lørup, Magnus Løland, Jon Andreas Sundal, Lars Korbøl Nordtveit, Ida Gøransson, Birgit Kverneland og Mari Dagsland. FOTO: Fredrik Refvem

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest