Ber russen la gateprostituerte være i fred

Russen i Bergen skal ha kastet egg og stein på gateprostituerte og skutt på dem med vannpistoler fylt med urin.

Den grove sjikaneringen skal ha vært spesielt ille de siste årene.

Nå tar Utekontakten i Bergen opp saken med russestyret og de videregående skolene i byen. I et brev blir russen bedt om å la de prostituerte være i fred. Alternativet er politianmeldelse, skriver Bergens Tidende.

– Dette er helt på grensen av det som må kunne defineres som vold. Kvinnene kommer til oss med blåmerker over hele kroppen, sier Astrid Gerdts i Utekontakten.

Politibetjent Inge Nordhus i Ungdomsseksjonen slår fast at politiet slår ned på det, dersom de oppdager russ som sjikanerer prostituerte.

– De som går der ute, har det ille nok som det er uten at de skal bli pepret av russ som er ute for å ha det gøy, sier Nordhus.

Russepresident Stian Husby kjenner til problemet.

– Jeg tror det er en etisk/moralsk kortslutning i hodet på de menneskene som finner på å gjøre noe slikt, sier han.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Russ

Her gir de full pupp

Frem til 17. mai kan hovedstadens rød– og blåkledde bryne seg på 100 forskjellige knuter.

Fargerik russ finner sin plass

Fra tidlig om morgenen fredag rullet bilene jevnt og trutt opp bakken til Kongeparken i Gjesdal. Ut tyter røde og blå ungdommer, men bussene er i alle regnbuens farger.

«Hadde jeg bare vært ung igjen!»

Gjesdalordfører Olaug Bollestad var i Kongeparken lørdag ettermiddag sammen med Arnt-Heikki Steinbakk fra Stavanger Arbeiderparti. Der strålte de om kapp med russen og med Kongeparkens Håkon Lund.

Sjekk hva russen gjorde i helga

Norske flagg, røde og blå russ og grønne bjørker i stekende sol. Det er rene idyllen på russetreffet.

«Hadde jeg bare vært ung igjen!»

Gjesdalordfører Olaug Bollestad var i Kongeparken lørdag ettermiddag sammen med Arnt-Heikki Steinbakk fra Stavanger Arbeiderparti. Der strålte de om kapp med russen og med Kongeparkens Håkon Lund.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest