Stavanger-gutten Thomas Ole Fadnes tok gull på hjemmebane.
AV: camilla klovning
De lokale svømmerne fortsatte å imponere under tredje dag av kortbane-NM i svømming i Stavanger svømmehall lørdag. Best av alle var kanskje USA-student Thomas Ole Fadnes som tok sitt første individuelle gull i mesterskapet i ren utklassingsstil på 100 meter fri for herrer.
I finaleheat med sterke svømmere som Gard Kvale, Sverre Næss og Sandes Smørdal, slo SSC-svømmeren inn til 48,60 – bare to tideler bak den norske seniorrekorden og drøyt halvannet sekund foran nevnte Kvale.
–Fantastisk deilig. Jeg har ventet på dette i fire år, og det er vanvittig godt å komme hjem og vise at jeg er best. Jeg trodde konkurransen skulle være tøffere, men de siste 25 meterne merket jeg at de andre ikke var i nærheten, sier Fadnes til Aftenbladet.no like etter den suverene seieren.
Overlegen
Da hadde speaker i svømmehallen kalt oppvisningen hans en ren knockout.
–Det var faktisk det. Jeg følte meg aldri truet og det ble til slutt en ganske klar seier. Litt kjipt at jeg ikke tok den norske rekorden med det samme, men jeg tenker egentlig ikke så mye på det nå, sier 23-åringen.
NM-gullet kom på hans første individuelle øvelse i mesterskapet. Fra før hadde han svømt arrangørklubb og 100-årsjubilant Stavanger Svømme Club (SSC) inn til to bronsemedaljer på stafettene.
–Jeg hadde nok trodd at 50 meter fri søndag skulle være min sterkeste øvelse, og jeg bør vinne den også. Jeg er større favoritt der enn jeg var i dag, men man vet aldri hva som skjer. Uansett er det deilig å svømme så fort og teknisk bra uten å bruke for mye krefter. Og det er godt å få det svart på hvitt at ting stemmer, sier USA-studenten.
Gode resultater
Han var ikke den eneste lokale svømmeren med grunn til å juble i bassenget lørdag. Foruten Thomas Ole Fadnes' NM-gull tok Team Stavanger gull på 4 x 50 meter fri for herrer med 1.32,45. Her kom SSC på 3. plass med 1.34,32.
For Team Stavanger deltok Bjarte Ravndal, Jørgen Møllerop, Jens Petersson og Ole Martin Ree, mens Fadnes, Jørn Nygård, Hans Østerdal og Henning S. Pryde utgjorde arrangørklubbens lag.
SSCs Ida Marko Varga tok sølv på 200 meter fri for damer med 1.58,14 – bare slått av Karmøy-jenta og Bergen-svømmer Cecilie Johannessen som satte ny, norsk rekord med den imponerende tiden 1.57,45. Hun hadde også den gamle rekorden på 1.59,25.
Norske rekorder
På herresiden tok Team Stavangers Jørgen Møllerop bronse på 200 meter butterfly med 2.03,91 – før nevnte Fadnes slo til på 100 meter fri.
Før det hadde også Asker og landslagets Ingvild Snildal satt ny, norsk rekord på 100 meter rygg med 59,35 (gammel rekord 59,56), mens Sara Louise Rung fra Team Stavanger tok gull på 50 meter fri for damer i klassen for funksjonshemmede.
Lørdagens finaleshow ble avsluttet med 4 x 100 meter medley for damer. Der tok SSC 2. plassen med 4.15,00 – bare slått av Lambertseter SK med 4.13,35. Sistnevnte klubb tok også bronsen foran Team Stavanger på 4. plass med 4.18,65.
Fornøyd sjef
For SSC svømte Nicole T. Næsheim, Henriette Martinsen, Ida Marko-Varga og Ane Nygård. Team Stavanger besto av Karen Stødle, Mari Ask Rasmussen, Victoria Rung og Marthe Berg Sørensen.
Landslagssjef Petter Løvberg er fornøyd med det han har fått sett i Stavanger svømmehall så langt i NM. Mesterskapet avsluttes med de siste finalene søndag.
–I forhold til forventningene synes jeg svømmerne har vist et overraskende høyt nivå – særlig med fjorårets draktproblematikk friskt i minne. Flere av våre beste svømmere har taklet overgangen mellom draktene på en veldig god måte, ser Løvberg, som lot seg imponere av Thomas Ole Fadnes sin knockout på 100 meter fri.
Trenger konkurranse
–Det var veldig artig å se, men jeg er ikke så veldig overrasket. Thomas Ole har vist tidligere i NM at han er suveren på hurtighet og har også vært i landslagssystemet tidligere. Det er likevel positivt at han var såpass overlegen. Han har vist en fin utvikling både etter at han dro til USA og i dette mesterskapet, og det var en veldig fin opplevelse å se. Vi trenger flere sterke herresvømmere som kan pushe hverandre, og Thomas Ole har absolutt meldt seg på. Han har ambisjoner om å delta i et internasjonalt mesterskap en gang, og kan bli en spennende svømmer, sier landslagssjefen og legger til:
–Han har absolutt tatt et stort steg, men jeg håper at han kan legge inn enda et gir. Jeg tror han har mer å gå på og nå handler det bare om hvor langt han vil nå og hvor villig han er til å satse. Jeg ser absolutt for meg at han vil være med i utfordrergruppa på landslaget neste sesong.
FOTO: Jon Ingemundsen
FOTO: Jon Ingemundsen
FOTO: Jon Ingemundsen
FOTO: Jon Ingemundsen
FOTO: Jon Ingemundsen
FOTO: Jon Ingemundsen
FOTO: Jon Ingemundsen
FOTO: Jon Ingemundsen
Kommentarer