• FOTO: Svein Hagen

Toppidretten skal få mer - tar fra bredden

Skal breddeidretten lide for at toppidretten skal få mer penger? Stavanger kommune vil gi reisetilskudd til toppidrettsfolk. Pengene tas fra en pott for breddeidrett.

Det ble stor ståhei i vinter i flere idrettslag da SIF Fotball fikk driftstilskudd fra kommunen, mens andre klubber i prekære økonomiske situasjoner; Stavanger Håndball (nå Viking) og KFUM Volleyball (Nå UiS Volleyball) fikk avslag på sine søknader.

Politikerne innså forskjellsbehandlingen og ba om en sak med rettferdige fordelingskriterier til toppidretten.

Dette har de nå fått.

Mindre til bredde

Saken, som politikerne i Kommunalstyret for kultur og idrett behandler tirsdag i neste uke, legger opp til at det gis 2.090.000 kroner i støtte til toppidretten som går til reisetilskudd (se fakta) til klubbene neste år.

Pengene bevilges ikke som et ekstraordinært tilskudd til toppidretten, men tas fra den allerede eksisterende potten til breddeidretten.


Denne er i 2009 på 6.186.000 kroner. Opprettholdes en noenlunde lik pott i 2010, betyr det at breddeidretten får et kraftig innhogg i tilskuddene og sitter igjen med snaut 4 millioner kroner til fordeling.

Kritisk

Idrettsrådet er meget kritisk til denne omprioriteringen av midler og skriver i sin kommentar:
«Bortimot alle idrettslag som har eliteutøvere har også breddeutøvere, og det er disse som er desidert mest i antall. I praksis betyr forslaget at idrettslag med eliteutøvere får tilskudd på bakgrunn av eliteutøvere, men får mindre tilskudd til bredden - hva hjelper det da? De idrettslagene som ikke har eliteutøvere - og det er et overveldende flertall - vil da få mindre støtte».

Idrettsrådets daglige leder, Arne Thorsen Eie, fraråder politikerne å vedta forslaget.

- Breddeidretten får det mye dårligere enn det som er tilfellet er i dag. Å ta midler fra breddeidretten er helt motsatt av de signalene politikerne tidligere har gitt, sier Thorsen Eie.


Overrasket

Han understreker at Idrettsrådet kun har fått negative tilbakemeldinger fra idretten om forslaget.

- Vi ønsker at tilskuddene gis i tillegg til breddemidlene. Nå tar kommunen med den ene hånda og gir med den andre.

Det blir helt meningsløst. Jeg blir svært overrasket hvis politikerne vedtar dette. Det vil i så fall være veldig tragisk, sier Thorsen Eie.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Sport

Her blir det verdenscup i BMX

Randaberg Arena blir åstedet for en spektakulær verdenscup i BMX supercross i april.

Pearce blir England-sjef

Assisstenten overtar etter Fabio Capello.

Disse starter for Sandnes Ulf

Følg Sandnes Ulf - Randberg direkte

TV 2 vil fortsette med Premier League

Snart klart for nye budrunder om engelsk fotball.

Rooney vil ha Redknapp

Wayne Rooney vil at Harry Redknapp skal etterfølge Fabio capello som England-manager.

Bakgrunnen for kommunens forslag er fra i vinter, da SIF fotball søkte om ekstraordinært driftstilskudd (og fikk 500.000 kroner) for å betale utestående lønninger og regninger. I etterkant søkte både Stavanger Håndball og KFUM Volleyball om ekstraordinære driftstilskudd. Begge fikk nei. Politikerne ba i stedet om at det ble utredet en mer rettferdig ordning til tilskudd til toppidretten.


Reisetilskuddet foreslås delt inn i kategori A og B for både lagidretter og individuelle idretter.

A (LAG): Høyeste og nest høyeste nivå for fotball og håndball. Høyeste nivå for øvrige.

B (LAG): Aldersbestemte lag som er i toppen/på vei opp. Eks: Stavanger Håndballs juniorlag som tok NM-sølv i 2009.

TILSKUDD A: 140.000 per sesong per lag - stipulert fire lag.

TILSKUDD B: 70.000 kroner per sesong per lag - stipulert fire lag.

A (INDIVIDUELT): De som er helt i toppen innenfor sin idrett
B (INDIVIDUELT): Kommende, unge utøvere som er på vei til å bli toppidrettsutøvere.

TILSKUDD A: 10.000 per utøver - stipulert 100 utøvere.

TILSKUDD B: 5000 per utøver - stipulert 50 utøvere.

TOTALSUM: 2.090.000 kroner.

MERK 1: Alle som søker om tilskudd skal få vurdert sin status som A- eller B-utøvere av Rogaland idrettskrets og Olympiatoppen vest.

MERK 2: Profesjonelle klubber som Viking FK, SIF Fotball og Stavanger Oilers kommer i utgangspunktet ikke inn under ordningen, men kan søke.

Relaterte bilder

FOTO: Marie von Krogh

FOTO: Svein Hagen

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet